Isınma Turu: Anna Maria Jopek

10 Ekim çarşamba akşamı Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde izleyeceğimiz Anna Maria Jopek Polonya müzik sahnesinden dünyaya açılan en özel seslerden bir tanesi. Caz ve folk başta olmak üzere pek çok farklı türden beslenen bir müzik üreten Jopek’in performansı öncesinde ısınma turu atıyoruz.

Polonya’nın ünlü folk grubu Mazowsze’da yer alan dansçı bir anne ve müzisyen bir babadan dünyaya gelen AMJ henüz üç yaşındayken Polonya Radyosu için bir parça kaydetti. Yedi yaşında piyano eğitimine başlayan ve 12 yaşında Warsaw Filarmoni Orkestrası’nda performans veren AMJ oldukça üretken ve başarılı geçecek bir müzik kariyerinin ipuçlarını ilk adımlarını bu derece prestijli oluşumların içinde atarak veriyordu.

The Fryderyk Chopin Müzik Üniversitesi’nden bursla kazanarak piyano bölümünden mezun olan, aynı zamanda Warsaw Üniversitesi’nin felsefe bölümünü de bitiren AMJ’’nin 1995’de Michel Legrand’dan özel bir ödül aldığı Slavic Bazaar Festivali performansı kendisinin daha geniş kitleler tarafından tanındığı ilk konser oldu. Ancak esas ün 1997’de yılında Polonya’yı temsil ettiği Eurovision performansıyla geldi. Eurovision sonrasında sektör devi Universal Music ile masaya oturan AMJ, 12 solo albümlük etkileyici bir diskografiye sahip.

Solo kariyerinin yanı sıra sık sık heyecan verici ve deneysel iş birliklerine, farklı sahne projelerine yönelen Anna Maria Jopek, Marek Grechuta, Jeremi Przybora or Wojciech Młynarski. Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro- Neves, Noa, Makoto Ozone, Sting ve Gonzalo Rubalcaba müziğin farklı kulvarlarından pek çok önemli isimle beraber verdiği performanslar ve giriştiği projelerle de müzik kariyerini zenginleştirdi.  

Son dönemlerde bir süre beraber bir komünde yaşadığı uluslararası tiyatro kumpanyası Son of the Goat Theatre ile beraber İskoçya’da gerçekleşen Fringe Festival’da verdiği performanslar ve on yılı aşkın süredir direktörlüğünü yaptığı BMW Jazz Club serisinde sahneye davet ettiği kontrast düzeyi yüksek isimlerle de çok yönlü kariyerini iyice cilalayan, kelimenin tam anlamıyla bir müzik misyoneri diyebileceğimiz Anna Maria Jopek’in Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde gerçekleşecek konserini kaçırmak isteyenleri buraya alalım.