Isınma Turu: Imogen Heap & Guy Sigsworth (Frou Frou)

Çok yönlü müzik üretimi, teknolojiyi odağa koyarak yarattığı yenilikçi fikirler ve değişik projeleriyle yirmi yılı geçen kariyerinde güncelliğini her zaman koruyan Imogen Heap, Frou Frou projesindeki partneri Guy Sigsworth ile beraber bu akşam ve yarın Zorlu PSM sahnesinde olacak. Müziğe kapsayıcı yaklaşımı kadar büyüleyici sesiyle de eşine nadir rastlanan müzisyenin 1990’ların ikinci yarısından günümüze olan yolculuğunda ısınma turu atıyoruz.

Müzik kariyerini 1996’da deneysel pop grubu Acacia ile yaptığı işbirlikleri ile başlatan Imogen Heap her ne kadar hiç bir zaman bu grubun tam zamanlı bir üyesi olmasa da, Acacia ile yaptığı çalışmalar sayesinde kariyerinde sık sık beraber çalışacağı Guy Sigsworth ile tanışmış oldu.

1998’de kendi isminin harflerinin farklı bir sıralamasıyla isimlendirdiği ilk solo albümü iMegaphone’u yayınlayan Heap, bu albüm sonrasında eleştirmenler tarafından Kate Bush, PJ Harvey, Annie Lennox gibi önemli solo kadın müzisyenlerle benzer bir kategoride değerlendirildi.

2002 senesinde Acacia üzerinden tanıştığı ve iMegaphone albümündeki ‘‘Getting Scared’’ parçasının da prodüktörlüğünü yapan Guy Sigsworth ile kısa soluklu Frou Frou ikilisini kuran Heap, bu projenin ilk ve tek albümü olan Details’ı yayınladı. Heap bu albümü başından beri tek atımlık bir proje olarak hayal ettiklerini, ancak gelecekte mutlaka Sigsworth ile beraber başka parçalar hatta yeni bir proje altında başka bir albüm de üreteceklerinden emin olduğunu söylüyor.

2003 senesinde ikinci solo albümü için hazırlık yaptığını duyuran Imogen Heap, bu albümün prodüksiyon sürecini de kendi websitesini bir blog olarak kullanarak hayranlarıyla paylaştı. Tamamen kendi imkanlarıyla -dairesini ipotek altına alarak- ürettiği Speak for Yourself albümü 2005’de Heap’in gene kendine ait albüm şirketi Megaphonic Records tarafından yayınlandı. Albümde yer alan ‘‘Hide and Seek’’ parçasının dönemin ünlü gençlik draması The O.C’nin sezon finalinde yayınlanması hem albümün hem de Heap’in bilinirliğinin epey artmasına neden oldu.

İkinci albümünü takiben 2009 yılında Ellipse ve 2014 yılında ise Sparks albümlerini yayınlayan Heap, aynı zamanda aralarında Ariana Grande, Britney Spears ve Taylor Swift gibi popüler isimlerinde bulunduğu sayısız müzisyen ve grupla çalışmalar yaptı. Sinema, televizyon ve tiyatro/müzikaller için de üretim yapan Heap’in son dönemdeki en ünlü işlerinden bir tanesi de 2016’da prömiyer yapan Harry Potter and The Cursed Child isimli oyunun müziklerine imza atmasıydı.

Bu akşam ve yarın gerçekleşecek Imogen Heap & Guy Sigsworth konseri hakkında detaylı bilgi için buraya, biletler için ise şuraya tıklayabilirsiniz.