Isınma turu: Nosaj Thing

Zorlu PSM %100 Studio sahnesinde 18 Ekim akşamı sonik detayları ve etkileyici ışık şovlarıyla izleyen / dinleyen herkesi kısa sürede tesiri altına alacak Nosaj Thing konseri öncesinde ısınma turu atıyoruz.

Los Angeles’ta yerleşik Kore asıllı müzisyen ve prodüktör Jason Chung’ın temellerini henüz 19 yaşında attığı projesi Nosaj Thing, şimdiye dek yayınladığı 4 uzunçalar, 2 EP ve sayısız iş birliğiyle global elektronik müzik sahnesinin her hamlesi heyecan yaratan figürlerinden biri halini aldı. Alpha Pup Records, Innovative Leisure ve Timetable gibi her biri ilgi çekici kataloglara sahip plak şirketleri bünyesinde yaptığı işler, her daim zamanının ötesinde bir prodüksiyon anlayışıyla bezeli.

Bu sene 10 yaşına giren ilk albüm Drift, Nosaj Thing’in içinde piştiği Los Angeles’la özdeşleşmiş fütüristik enstrümantal hip hop ekseninde seyrediyordu. Üç yılda tamamlanan albüm, Chung’ın dokularla yarattığı harikaların yanı sıra zengin detaylara sahip beat düzenlemeleriyle sonraki yıllarda gelecekler için sabırsızlanmamız için yeterliydi. 37 dakikalık albüm, Nosaj Thing’in Aphex Twin, Flying Lotus ve J Dilla gibi ilham kaynaklarına sıkı bir saygı duruşu.

2013 çıkışlı Home albümünün, Nosaj Thing’in kariyerinin ilk zirvelerinden biri olduğunu söylemek abartılı olmaz. Başta Blonde Redhead solisti Kazu Makino’nun kırılgan vokal melodileriyle hayat verdiği “Eclipse/Blue” ve aynı anda hem ferah hem yoğun bir prodüksiyon olan “Glue” olmak üzere, Nosaj Thing diskografisinde önemli yere sahip parçalar Home’u oluşturuyor.

Ağır temponun ve karanlık, puslu bir ruh halinin hüküm sürdüğü üçüncü albüm Fated, kısa soluklu 15 şarkıyla benzersiz bir akışkanlık sunuyor. Kimi zaman melodiyi kimi zaman aksak ritimleri ön plana taşıyan Nosaj Thing’in incelikle işlediği parçaların her birinde farklı bir akımın izini sürmek mümkün. Chance the Rapper’ın konuk olduğu Fated, Nosaj Thing’in kurucusu olduğu Timetable ve Innovative Leisure etiketiyle yayınlanmıştı.

Dördüncü ve şimdiye dek yayınlanan son Nosaj Thing albümü olan Parallels de 2017’de yayınlandı. Üç şarkıda vokalleri Steve Spacek, Zuri Marley ve bir kez daha Kazu Makino’ya teslim eden Nosaj Thing, melankoli dozunun iyice yükseldiği albüm tüyleri diken diken eden dramatik anlarla bezeli. Prodüktörün Steve Spacek vokallerinin etrafına ustalıkla inşa ettiği “All Points Back to U”, 18 Ekim’deki konserde dinlemek için sabırsızlandığımız şarkıların başında geliyor.