Isınma Turu: Oh Sees

Bayram tatilinin hemen sonrasında, 28 Ağustos akşamı Zorlu PSM Studio sahnesinde izleyeceğimiz ve garage/psych türünün hayranlarını bu yaz en heyecanlandıran konserlerden biri olan Oh Sees performansı öncesinde sık sık isim ve kadro değiştiren, farklı müzik türleri arasında serbest geçiler yapan grubun zengin geçmişinde bir ısınma turu atıyoruz.

Orinoka Crash Suit
Grup aslen ana üyesi ve şarkı sözü yazarı John Dwyer tarafından ilk olarak evde yaptığı deneysel kayıtları yayınlamak için Orinika Crash Suit ismiyle 1997’de kurulmuştu. Bu dönemde Dwyer üyesi olduğu Pink and Brown, Zeigenbock Kopf and Coachwhips gruplarına ağırlık veriyor, Orinika Crash Suit adı altında yaptığı parçaları ise çeşitli toplama albümlerde yayınlanıyordu.

OCS – Orange County Sound
Grubun OCS adıyla 1 ve 2 ismiyle yayınladığı ilk albümlerinde Dwyer yanına Jeff Rosenberg (davul) ve Partick Mullins (perküsyon) gibi çeşitli müzisyenleri alarak, kendi kompozisyonlarını yayınladı. 1 ve 2 albümlerini takip eden Songs About Death & Dying Vol. 3 ve OCS 4: Get Stoved ise uzun bir süre için OCS / Orange County Sound ismiyle yayınlanan son iki albüm oldu. 2018 yılında sürpriz bir gelişmeyle grup Memory of a Cutt Off Head isimli tek bir albüm için tekrar OCS ismini kullandı.

The Ohsees
John Dwyer ve Patrick Mullins’in yanına vokal, klavye ve tamburinde Brigid Dawson’un katılmasıyla grup ilk defa The Ohsees ismini kullanmaya başladı. Bu isimle yayınlanan ilk albüm ise The Cool Death of Island Raiders oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=dA4Vu_nyCFA

The Oh Sees
2007’de Petey Dammit!’in basist ve zaman zaman ikinci gitarist olarak gruba katılmasıyla grup The Oh Sees ismi altında Sucks Blood isimli 7. Stüdyo albümlerini yayınladı. Bu albüm aynı zamanda Patrick Mullins’in de gruptan ayrılmadan önce parçası olduğu son kayıt idi.

Thee Oh Sees
Patrick Mullins’in yerini alan Mike Shoun’un gruba katılmasıyla beraber Thee Oh Sees ismini alan ekip, aynı zamanda müziklerinin rotasını da daha yüksek sesli garage-punk ve psikedelik sularına doğru kırdı. Thee Oh Sees ismiyle yayınlanan The Master’s Bedroom is Worth Spending A Night In albümünü etkileyici bir üretkenlikle 11 stüdyo albümü takip etti.

Oh Sees
2017 senesine kadar Thee Oh Sees ismiyle yola devam eden grup, çeşitli değişiklikler sonrasında şuandaki John Dwyer, Tim Hellman, Dan Rincon ve Paul Quattrone’dan oluşan kadrosuna kavuştu. 2017’nin Haziran ayında grubun isminin Oh Sees olarak değiştiğini duyuran Dwyer bu duyuruyla beraber aynı sene Ağustos ayında yayınlayacakları Orc albümünden The Static God isimli ilk parçayı paylaştı. Son olarak geçtiğimiz günlerde Smote Reverser isimli Oh Sees albümünü yayınlayan grup albümün turnesi kapsamında 28 Ağustos akşamı İstanbul’da olacak. Gecenin açılışını ise İstanbul çıkışlı post-punk grubu The Young Shaven yapacak.

Stüdyodaki üretkenlikleri ve karmaşık kadro / isim geçmişlerinin yanısıra renkli, eğlenceli ve yüksek enerjili sahne performansları ile tanınan Oh Sees’in Zorlu PSM Studio’da gerçekleşecek performansına dair ayrıntılı bilgiler için buraya, biletler için ise şuraya tıklayabilirsiniz.