Isınma turu: Omar Souleyman + The Longest Night Party w/ Ocaenvs Orientalis

21 Aralık’ta yılın en uzun gecesini Zorlu PSM’de dolu dolu bir programla kutlamaya davetlisiniz. Gezegenin en karizmatik ve acayip yıldızlarından biri olması muhtemel Omar Souleyman’ın ilginç kariyerini perdeye taşıyan Omar Souleyman: The Coolest Man In The Universe? belgeselinin dünya prömiyerini yapacağı gecede, gösterimin sonrasında ise bizi Souleyman’ın efsaneleşen canlı performanslarından biri bekliyor.

Souleyman’ın düğün performanslarıyla başlayıp kendisini Björk gibi dev yıldızlarla yapılan iş birliklerine ve Glastonburry gibi dünyanın sayılı büyük festivallerinin sahnelerine taşıyan sıra dışı müzik yolculuğunun detaylarını ilk defa bir belgesel formatında izleme şansını yakalayacağız. Yedi yaşında başladığı şarkıcılık kariyeri, VHS kasetlere kaydedilip Suriye’deki müzik dükkanlarında elden ele dağıtılan düğün performansları, Gorillaz, Björk, Four Tet gibi isimlerle yapılan işbirlikleriyle Orta Doğu’dan batı müzik sahnesine bomba düşen bu karizmatik yıldıza dair tüm merak ettiklerimizi bu belgeselde bulacağımızı düşünüyoruz.

Omar Souleyman belgesel gösteriminin arkasından Kürt, Türk ve Arap gelenekleriyle (ve inanılmaz hızla çalınan bir klavyeyle) geleneksel dabke parçalarını birleştiren efsanevi sahne performansılarından birini vermek üzere Zorlu PSM Studio sahnesinde olacak. Şunun notunu düşelim: konser biletine sahip izleyiciler belgesel gösterimine ücretsiz olarak katılabiliyorlar.

The Longest Night Party /x Oceanvs Orientalis

Zorlu PSM Studio 21 Aralık’taki Omar Souleyman performansı sonrasında ise yılın en uzun gecesine yakışacak bir programla The Longest Night Party etkinliğine de ev sahipliği yapacak. Oceanvs Orientalis, Schnell Schnell ve Sevil Soylu’nun performanslarıyla yer alacağı parti gösteriyor ki bu uzun geceyi sabaha kadar dans ederek yaşamak isteyenlerin Studio sınırları içerisinde kalmaları yeterli olacak.

Şafak Öz Kütle tarafından kurulan ve elektronik müzikteki “estetik anlayışını” sorgulayan kolektif Oceanvs Orientalis, karşımıza zaman zaman solo, zaman zaman ise birden çok kişiyle çıkabilen esnek bir yapıya sahip. Tarihi müzik mirasına dönük arkeoloji çalışmalarıyla ortaya çıkan sesleri kendine göre harmanlayan Oceanvs Orientalis yoğunlukla elektronik tabanlı parçalar üretse de, kendi ifadesiyle ‘‘acelesi olmayan insanlarla, acele etmeyen parçalar yapan ve her enstrümanı kendi sanatçısının seslendirdiği bir dans orkestrası olmayı’’ hedefleyen ve bu hedef kapsamında özel performanslara da imza atan bir oluşum.

Omar Souleyman belgeseli ve performansıyla başlayacak ve The Longest Night Party ile devam edecek 21 Aralık Studio etkinliklerinin Souleyman gösterim/konser biletleri için buraya, en uzun gece partisinin biletleri için ise şuraya tıklayabilirsiniz.