Isınma turu: Sónar Istanbul 2018

Geçtiğimiz sene İstanbul’da ilk kez düzenlenen Sónar Festival bu cuma ve cumartesi yeni ve dopdolu bir programla geri geliyor. 2017’nin en ses getiren festivallerinden biri olarak akıllarda yer eden Sónar Istanbul, bu sene de Zorlu PSM’nin tüm sahnelerine yayılarak 48 saat boyunca elektronik müziği tüm trend ve çeşitliliği ile beraber deneyimleyeceğimiz bir festival ortamı sunacak. Bu yılın Sónar Istanbul macerasına günler kala, festivalin zengin programından öne çıkan bazı isimlerle ısınma turu atmaya ne dersiniz?

SonarClub

Festivalin iki gün boyunca ilk açılan ve son kapanan sahnesi olan SonarClub, sabah altıya kadar süren performanslar ile dansa idmanlı dinleyicilerin odak noktası olacak gibi duruyor.

Hem canlı performanslara hem de dj setlere yer veren SonarClub programında bu Cuma akşamı geniş bir janr aralığında salınan ve emprovize katkılı canlı performansları ile dinleyicileri düşsel bir yolculuğa çıkarmayı seven Islandman, Avrupa’dan çıkan en ünlü ikililerden biri olan ve melodik ritimleri ile nam salan Booka Shade ve son yıllarda ismini sık sık duyduğumuz ve kendi adını taşıyan ilk albümüyle duyduklarımızı doğrulayan genç yetenek Roosevelt ilk göze çarpan isimlerden.

Cumartesi ise elektronik müzik sahnesinin en saygı duyulan isimlerinden bir tanesi olan Damien Lazarus’un bir diğer efsanevi isim prodüktör James Ford ile bir araya gelmesinden doğan Damien Lazarus & The Ancient Moons projesi, mayıs ayında piyasaya çıkacak yeni albümü Singularity öncesinde dj setiyle dinleme şansını yakalayacağımız Jon Hopkins, soul house ve afro funk türleri arasında kendine has bir çizgi yaratan Black Coffee (aka Nkosinathi Maphumulo) ve elbette sayısız hit, remix ve albümüyle elektronik müzik sahnesinin demirbaşlarından biri haline gelen Fatboy Slim kaçırılmamasını tavsiye ettiğimiz performanslar arasında.

SonarHall

Sónar Istanbul’un canlı konserlerine ve görsel – işitsel performanslarına ev sahipliği yapacak olan sahnesi SonarHall cuma ve cumartesi boyunca ilham verici şovların adresi olarak gözüküyor.

Cuma akşamı Adrien Mondot ve Claire Bardainne’in izleyiciyi finalinde sahneye çıkarak keşfetme fırsatı yakalayacağı, dijital bir kübün içinde, canlı müzik eşliğinde fiziksel hareket modellemesinden ilham alan canlı animasyonlardan oluşan Hakanaï projesi ve elektronik müzik sahnesinin en prestijli albüm şirketlerinden Kompakt’ın kurularından biri olan Wolfgang Voigt’in seslerin özüne doğru bir yolculuk vaad eden projesi GAS SonarHall’un merakla beklediğimiz performanslarından ikisi.

https://www.youtube.com/watch?v=fr-IC8ezynE

SonarHall’un cumartesi programı da heyecan verici isimlerden oluşuyor: Vokalist Margret Ran, saksafoncu Andri Mar ve gitarist Olafur Alexander’dan oluşan üçlü Vök bizi dream-pop-indie elektronik sularında saksafon ve gitar eşliğinde yüzmeye davet ederken, Liam Young ve Forest Sword bizi dronelar eşliğinde gökyüzüne çıkaracak. Görsel sanat ve müziği ustalıkla bir araya getiren, görsel-işitsel enstalasyonlarıyla Londra Tate Modern, New York Guggenheim ve Paris Centre Pompidou gibi önemli kurumlarda karşımıza çıkan Alva Noto ise kusurlu elektronik sesler üzerinde dijital bir peyzaj yaratan Uniqeav projesiyle Sonar İstanbul 2018’in en kaçırılmaz şovlarından birine imza atacak.

https://www.youtube.com/watch?v=0lwUdzNJtGE

SonarLab by Red Bull Music

Sónar Festival’in uluslararası işbirlikçilerinden olan Red Bull Music bu sene Sónar İstanbul’un SonarLab sahnesinin programını üstleniyor. SonarLab by Red Bull Music bizlere hem yerel hem de uluslararası sahnenin genç yetenekleri ve elektronik müziğin son dönem trend yaratıcıları ile buluşma fırsatı sunuyor. Cuma ve cumartesi saat akşam 7-8 sularından sabah 6’ya kadar devam eden programın merak edilen performansları arasında ise Nosaj Thing, Flava D, Fatima Yamaha, Analog Kültür Experiment, Erol Alkan, Shigeto ve Honey Dijon gibi isimler söz konusu.

Sónar Istanbul 2018 için biletlerin hızla tükenmekte olduğunu not düşelim. Bilet almak için buraya, festivalle ilgili tüm bilgiler için ise şuraya tıklaya bilirsiniz.