Isınma turu: Sónar İstanbul 2020

5-6-7 Mart 2020’de Zorlu PSM’de dördüncü kez gerçekleşecek Sónar İstanbul, bir kez daha elektronik müziğin zihin açıcı örneklerini teknoloji ve müzik ekseninde usta işi bir kürasyonla bir araya getirmeye hazırlanıyor. 25 yıldır Barcelona’dan Sao Paulo’ya, Bogota’dan Hong Kong’a dünyanın dört bir yanında düzenlenen Sónar, dördüncü İstanbul ziyaretinde yine eşsiz bir maraton vaat edecek. Festival için geri sayım, sekiz şarkılık ve 45 dakikalık ısınma turumuzla devam ediyor.

Umfang – Where Is She

Brooklyn’in yer altı gece hayatının mabetlerinden biri olan Bossa Nova Civic Club’da düzenlediği Technofeminism partileriyle ismini duyuran DJ ve prodüktör Umfang, Emma Olson’ın karanlık kulüp tınılarına adanmış solo projesi. Ninja Tune’un alt etiketi Technicolour’dan çıkan son albüm Symbolic Use of Light’a kulak vermeyi unutmayın!

https://www.youtube.com/watch?v=W_JwC4p90ec

Bjarki – Xoxomaa

İzlandalı müzisyen ve prodüktör Bjarki Runar Sigurdarson’un incelikli tekno anlayışıyla hayat verdiği projesi Bjarki, ilk önce Nina Kraviz’in kurucusu olduğu трип etiketiyle yayınladığı kayıtlarıyla radarımıza girmişti. Kendi plak şirketi bbbbbb ile İzlanda’dan yeni nesil elektronik müzik albümleri yayınlayan Bjarki, son albümü Psychotic_Window’u, festival hazırlıkları için doğru bir zamanda yayınladı.

Seefeel – Faults

Yaklaşık 30 yıldır üretimini sürdüren İngiliz elektronik post rock grubu Seefeel, festivalin bu seneki programının en özel konuklarından. Electronica, IDM, ambient, dream pop ve nice türe referanslar barındıran dört etkileyici albüm yayınlayan Seefeel, Rephlex ve Warp gibi ilham verici etiketlerin kataloglarında karşımıza çıkıyor.

Erdem Tunalı – Pathwalker (feat. İlhan Erşahin)

SUBGREEN, Post ve Monality gibi gruplarıyla elektronik müziğin farklı dehlizlerine dalan Erdem Tunalı, festivalde özel bir audiovisual performans sergileyecek. Tunalı’nın performansı, dans ritimleri ve elektronik ses katmanlarıyla yaratılacak hipnotik yürüyüşler olarak tanımlanıyor.

Kelly Moran – Water Music

Sónar İstanbul’un bir diğer Brooklyn çıkışlı konuğu Kelly Moran, ilham havuzunu klasik müzikten black metale kadar genişleten bir prodüktör ve müzisyen. John Cage’in meşhur prepared piano tekniğini modern elektronik müzik yaklaşımlarıyla kesiştiren Moran, Warp’tan çıkan üçüncü albümü Ultraviolet ile 2018’in en heyecan verici isimlerinden biri olmuştu.

Skee Mask – Rev8617

IDM, breakbeat ve jungle gibi türleri sevenlerin halihazırda tanışmış olduğu Skee Mask, Alman prodüktör Bryan Müller’in deneysel tekno projesi. 2018’de Illian Tapes etiketiyle yayınlanan ve 12 zihin açıcı prodüksiyondan oluşan ilk uzunçaları Compro, festivalde Skee Mask’i kaçırmamak için geçerli sebebiniz olmak için yeterli.

Tzusing – Esther

L.I.E.S.’dan Beduin Records’a birçok önemli etiket bünyesinde yayınlar yapan Şangay çıkışlı prodüktör Tzusing, Londra’daki efsanevi kulüp The Shelter’da 2011’de düzenlemeye başladığı Stockholm Syndrome geceleriyle ismini duyurdu. 2014’te L.I.E.S. etiketiyle yayınlanan bir EP üçlemesi yayınlayan Tzusing’in 2017 çıkışlı ilk ve tek uzunçaları 東方不敗,zekice kurgulanmış bir endüstriyel tekno sunuyor.

Paula Temple – Quantum Unfolding

1990’lardan bu yana DJ setleriyle dünyanın dört bir yanında prestijli festivallerin aranan isimlerinden biri halini alan Paula Temple, 2000’lerde yayınladığı EP’ler, tekliler ve remikslerin ardından beklenen ilk albümünü nihayet 2019’da Noise Manifesto aracılığıyla paylaştı. 20 yıllık prodüksiyon birikimiyle hayat bulan Edge of Everyhting şimdiden birçoklarına göre elektronik müziğin başucu albümlerinden biri.

Isınma turu: Sónar İstanbul 2020 listesini Bant Mag. Spotify hesabından da dinleyebilirsiniz.