Isınma turu: Stimming & Gidge

4 Ekim akşamı Zorlu PSM 100% Studio sahnesinde yüksek övgüler toplayan canlı setleri için kabin başına geçecek Alman prodüktör / DJ Stimming ve İsveç çıkışlı ikili Gidge’in akustik ve elektronik seslerin zengin sentezlerini vadeden performansı öncesinde ısınma turu atıyoruz.Stimming

“Duygularımı göstermekten veya müziğime yansıtmaktan çekinmiyorum”

Hamburg, Almanya çıkışlı prodüktör Martin Stimming erken yaşta keman, piyano ve davul çalarak başladığı klasik müzik eğitiminden sonra, 16 yaşında elektronik müzik ile ilgilenmeye başladı. Üretiminde akustik sesleri kullanmaktan çekinmeyen ve parçalarında sık sık doğal sesler ve kendi kaydettiği çok çeşitli sampleları kullanması ile bilinen prodüktör pek çoğumuzun hayatına ise 2008’de Şilili folk şarkıcısı Violeta Parra’nın vokallerinin eşlik ettiği “Una Pera” hitiyle girdi.

“Müzik yaparken hem kalbimi hem de vücudumu harekete geçirecek bir momentum arıyorum. Dans ederken dünyayı unutmamızı sağlayan vücutlarımız olabilir, ancak ruhumuz da tanıdık duygularımızı yeniden üretir.”

Dünyanın önde gelen DJ ve prodüktörleri Solomun ve Adriano’nun kurduğu Diynamic plak şirketiyle anlaşan ve bugüne kadar bu etiketle dört stüdyo albümü yayınlayan Stimming, geçtiğimiz sene piyanist Lambert ile ortak çalışmaları, Kryptox plak şirketinden çıkan “Exodus” isimli  beşinci albümünü de diskografisine ekledi. Albümlerin yanı sıra pek çok teklisi bulunan ve her seferinde kendi dokunuşunu bırakmayı başardığı remixleriyle de hayli beğeni toplayan Stimming, üretken enerjisi ve duygusallığı merkezine alan canlı setleri ile tanınıyor. 2019, kendisine Ibıza DJ Awards’ta “en iyi çıkış yapan DJ” ödülünü de getiren Reflections isimli ilk albümünün piyasaya çıkışının 10. yıl dönümünü işaretliyor. Stimming’in Zorlu PSM’de sunacağı, duygusal bütünlüğü de ses evreni kadar zengin ve sağlam olan kulüp deneyimine Fransa’da Gironde Haliç ağzının yakınında bulunan Cordouan Deniz Feneri’ndeki muhteşem setiyle hazırlanalım:

Gidge

“Çok büyük bir şehre taşınsaydık bile müziğimizde dramatik değişiklikler olmazdı diye düşünüyoruz. Ancak büyük bir şehirde doğup büyümüş olsaydık, o zaman durum farklı olabilirdi.”

Ludvig Stolterman ve Jonathan Nilsson’dan oluşan İsveçli elektronik müzik ikilisi Gidge 2014’te yayınladıkları, pek çok prestijli müzik medyasından alkış toplayan çıkış albümleri Autumn Bells ile dikkatleri hızla üzerlerine topladı. İsveç’in kuzeyinde Umeå isimli bir kasabada yaşayan Stolterman ve Nillson’ın Gidge çatısı altında ürettikleri müzik, doğup büyüdükleri ve yaşamaya devam ettikleri bölgeden besleniyor. Müziklerini kaydetmek için sık sık Umeå ormanının yolunu tutan Gidge, üretimlerinde elektronik sesleri ormanda yarattıkları ahşap ve taş perküsyon öğeleriyle bir araya getiriyor.

Üretimlerini dans müziğine sabitlemeyen Gidge’nin hayal ettiği Lulin isimli mitolojik ve kimsesiz bir yaratığa adanan, Lampray film şirketi ve NORR sanat platformu ile iş birliği içinde yayınladığı görsel-işitsel albümü de ikilinin ses evreninin gün geçtikçe genişlediğinin kanıtı. Son olarak 2017’de LNLNN albümünü yayınlayan Gidge’nin bizi kuzeyin büyülü ormanlarında hipnotik detaylarla dolu bir yürüyüşe çıkaracağı canlı seti öncesinde ikilinin üç albümünden üç parçayla ısınma turu atalım: