İstanbul, Adana Altın Koza ve Başka Sinema Ayvalık film festivallerinden çevrimiçi ortaklık

İstanbul Film Festivali, Uluslararası Altın Koza Film Festivali ve Başka Sinema Ayvalık Film Festivali güçlerini birleştirdi. İstanbul Film Festivali; 14–20 Eylül’de Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, 21–26 Eylül’de ise Başka Sinema Ayvalık Film Festivali filmlerini çevrimiçi platformunda erişime açacak.

Birçok festival, COVID-19 salgınından dolayı ya ileri bir tarihe ertelenir ya da iptal edilirken filmleri seyircileriyle buluşturmak için alternatif yollar aranmaya başlandı. Bu alternatif yollardan en yaygın olanı da festivali çevrimiçi platforma taşımak. Bu çerçevede 14–20 Eylül’de pandemi nedeniyle kısıtlı katılımla gerçekleştirilecek Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması filmleri ve 21–26 Eylül tarihlerinde de bu yıl fiziksel olarak gerçekleşemeyen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin 6 filmlik seçkisi, İstanbul Film Festivali’nin filmonline.iksv.org platformunda gösterime açılacak.

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali filmleri 30 saat boyunca, Başka Sinema Ayvalık Film Festivali seçkisinde yer alan filmler ise 5 gün boyunca yayında kalacak. Festivallerde olduğu gibi filmlerin bilet kapasitesi sınırlı ve gösterimlere sadece Türkiye’den erişim var. İlgilenenler filmonline.iksv.org adresinden gösterimler için bilet satın alabiliyor. İzlenebilecek filmlerin listesi hemen aşağıda.

Nasipse Adayız

Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması filmleri

14-20 Eylül

Ben Bir Denizim (Umut Evirgen)
Bilmemek (Leyla Yılmaz)
Ceviz Ağacı (Faysal Soysal)
Körleşme (Hacı Orman)
Kuyudaki Taş  (Gökçin Dokumacı)
Nasipse Adayız (Ercan Kesal)
Plaza (Anıl Gelberi)
Yeniden Leyla (Barış Hancıoğulları)

Fanny Lye Deliver’d

Başka Sinema Ayvalık Film Festivali seçkisi filmleri

21-26 Eylül

Fanny Lye Deliver’d / Fanny’nin Yepyeni Hayatı (Thomas Clay)
Felicità (Bruno Merle)
Made in Italy / İtalyan Yazı (James D’Arcy)
O que Arde / Fire Will Come / Yangın Yeri (Oliver Laxe)
Wendy (Benh Zeitlin)
Waiting for the Barbarians / Barbarları Beklerken (Ciro Guerra)

Yazı: Ezgi Karaarslan