İstanbul Modern Sinema, "Bu Sahilde" açık hava sinema gösterimi 2-4 Temmuz'da gerçekleşecek

İstanbul Modern Sinema’da “Bu Sahilde” ismiyle 2-4 Temmuz tarihlerinde kurulacak açık hava sinemasında gösterilecek 3 film ile İstanbul Modern’in bulunduğu bölgenin belleği sinema yoluyla canlandırılacak.

Bu hafta sonu gerçekleşecek “Bu Sahilde” film gösterimleri için seçilen filmlerde görülen İstanbul, filmlerin gösterimi yapılan bölgede geçmesi bakımından izleyenlerin empati kurmasını kolaylaştıran bir yapıya sahip. Tanju Okan’ın müziklerini yaptığı Boğaziçi Şarkısı; Sadri Alışık ve Çolpan İlhanlı Yalnızlar Rıhtımı ve bir romantik komedi olan Tophaneli Ahmet: Bir Aşk Hikayesi’yle izleyeceğimiz Kadir İnanır ve Münir Özkul, 3 gün boyunca sinemaseverler ile buluşacak. 2-3-4 Temmuz’da gösterilecek filmlerinin saat ve detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Boğaziçi Şarkısı, 2 Temmuz Perşembe, 21.30
Yalnızlar Rıhtımı, 3 Temmuz Cuma, 21.30
Tophaneli Ahmet: Bir Aşk Hikayesi, 4 Temmuz Cumartesi, 21.30

Yalnizlar Rihtimi

Boğaziçi Şarkısı, 1966
Türkiye | DVD, Siyah-Beyaz, 100” | Türkçe
Yönetmen: Nejat Saydam
Oyuncular: Selda Alkor, Tamer Yiğit, Atıf Kaptan, Adnan Şenses

İstanbul’a gezmeye gelen bir grup kız öğrenci, öğretmenleri Vildan Hanım’ın nezaretinde “herkesi sarhoş eden” Boğaziçi’ni gezmeye başlarlar. Son derece eğlenceli geçen bu gezide, şehirli gençlerden oluşan bir başka grup da onlara eşlik etmektedir. Ancak bu güzel saatler beklenmedik bir deniz kazası ile sona erer. Denize düşen Mine ile onu kurtaran yakışıklı Tarık arasında ateşli bir aşk başlar. Filmin ilk 20 dakikası, izleyiciyi o döneme ait müziklerin art arda çaldığı bir potpuri eşliğinde İstanbul turuna çıkarır. Belge niteliğindeki İstanbul manzaralarının süslediği bu melodram, görsel başarısı kadar Tanju Okan’ın müzikleriyle sanki Boğaziçi’ne adanmış bir müzikal niteliğinde olmasıyla da önem teşkil ediyor.

Bogazici Sarkisi

Yalnızlar Rıhtımı, 1959
Türkiye | DVD, Siyah-Beyaz, 113’ | Türkçe
Yönetmen: Ö. Lütfi Akad
Oyuncular: Sadri Alışık, Çolpan İlhan, Turgut Özatay, Melahat İçli

Kaptan Rıdvan limanlarda huzur bulan yalnız bir adamken, bar sahibi Ali’nin himayesinde yaşayan Kontes Güner ile tanışır. Umudunu kaybetmiş bir karakter olan Güner’in peşini ise Ali kolay kolay bırakmayacaktır. Karamsar bir dünyanın içine düşen karakterlerin halet-i ruhiyeleri, sisler içinde bir İstanbul’un köhne yerlerinde geçen mekân kurgusunda karşılık bulur. Atilla İlhan’ın senaryosunu yazdığı filmde, Fransa’da ortaya çıkan şairane gerçeklik akımından esintiler görmek mümkün. Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Çolpan İlhan’ı da andığımız film, şu anda “KATI OLAN HER ŞEY”in bulunduğu mekânda çekilmiş olmasıyla da dikkat çekici.

Tophaneli Ahmet - Bir Ask Hikayesi

Tophaneli Ahmet: Bir Aşk Hikayesi, 1971
Türkiye | DVD, Siyah-Beyaz, 87” | Türkçe
Yönetmen: Sırrı Gültekin
Oyuncular: Kadir İnanır, Münir Özkul, Nükhet Egeli, Melek Görgün, Suna Pekuysal

Taksi şoförlüğü yapan Tophaneli Ahmet, rüyasında gördüğü Hülya’ya aşk olur. Tesadüf eseri abisinin tamir ettiği lüks arabalardan biriyle gezintiye çıktıkları gün, hayallerindeki kadını bularak Hülya ile gerçekten tanışır ve aşık olur. Ancak Hülya, kendini inşaatçı zengin bir iş adamı olarak tanıtan bir sahtekarla evlenmek üzeredir. Hülya’ya gerçekten aşık, fakir genç Ahmet ile sahtekar damat adayı arasında heyecan dolu bir çekişme yaşanacaktır. 1970’ler İstanbulu’nun sahil ve adalarının yanı sıra, Sultanahmet Meydanı ve Rumeli Hisarı gibi birçok tarihi yeri görme şansı bulacağınız film, eğlenceli bir romantik komedi.

Film gösterimleri Türkçe ve altyazısız olarak yapılacak.