İstanbul Soundscape Project’ten açık çağrı

İstanbul Soundscape Project, şehrin nabzını tutan ve mirasına sahip çıkan projesi için yeni sanatçılarını arıyor. 24 Şubat gecesi arkaoda’da gerçekleşecek Haydarpaşa’da Bir Gar konserine bir soundscape bestesi veya audio visual bir eserle katılmak isteyen herkes 3-8 dakika uzunluğundaki eserlerini 22 Şubat Cuma günü 21:00’e kadar [email protected]’a yollayabilir. Toplanan eserler 24 Şubat akşamı konser programına eklenmek üzere değerlendirilecek.

İstanbul Soundscape Project’in yaptığı açık çağrı metni ise şu şekilde:

“Yaklaşık yüz yıldır İstanbul ve Anadolu’yu, Avrupa ile Ortadoğu’yu birbirine bağlayan bir düğüm noktası olan Haydarpaşa Garı şu an eskimeye bırakılan banliyö trenleriyle birlikte eski benliğinin, geçmişinin bir gölgesi durumunda. Otel olması için satılması planlanan, çatısında çıkan yangınla birlikte bir kısmı tahrip olduktan sonra son olarak yeniden gar olarak hizmet vereceği açıklanan ve sekiz yıldan beri tren sirenlerini duyamadığımız Haydarpaşa Garı’nın yokluğunda şehir yaşamında eksikliğini duyduğumuz sesler nelerdi? Trenlerin kalktığı, vapurların yanaştığı ve etrafında uçan yüzlerce martının harika bir senfoni yarattığı gar, yokluğunu hissettiğimiz bir toplu taşıma kompleksinin yanında akustik çehresi ve geçmişten günümüze şehrin ses manzarasına kattıklarıyla birlikte ISP’nin dördüncü etkinliğinin konusu oldu.

Etkinlikte kent yaşamında duyabileceğimiz seslerin yanında, Haydarpaşa Garı ile anılabilecek ‘ayrılık’, ‘kavuşma’, ‘başlangıç’, ‘bitiş’, ‘yolculuk’ ve ‘İstanbul’ gibi bağlamlarla üretilen eserlerle birlikte Haydarpaşa’nın akustik çehresini dinlerken, senelerdir duymadığımız tren düdüklerine ve gar etrafındaki doğal hayatın sessel katkılarına kulak misafiri olabileceğiz. Onun üstünde ses sanatçısının mekan için besteledikleri eserleri çalacağı geceye, iki Alman mimar tarafından tasarlanmış bu yaşayan binayla duygusal bağı olan, tren yolculuklarını seven ve şehrin raylar üstündeki akustik ekolojisini merak eden herkesi bekliyoruz.

İstanbul’un kapısı, Anadolu’dan Batıya giden trenlerin son durağı Haydarpaşa Garı ile bir an önce kavuşmak umuduyla.”

Etkinliğin detayları için buraya tıklamanız yeterli.