İstanbul’un queer gece hayatı çalışanları desteklerinizi bekliyor

İstanbul’un alışılmış gece hayatı anlayışını, 2014 yılından bu yana düzenledikleri 30’dan fazla parti, panel, atölye ve tiyatrolarla queerleştiren, LGBTİ+’lar için sosyalleşme, dayanışma alanı ve ekonomik destek ağı oluşturan Queerwaves ekibi, COVID-19 sebebiyle işlerini kaybeden queer gece hayatı çalışanlarına destek olmak adına bir kampanya başlattı. 

İstanbul’un gece hayatı ve elektronik müzik sahnesine queer bir dokunuş getiren ekibin önceliği, işlerini kaybettikten sonra acil ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan DJ’ler, servis-bar personeli ve queer sanatçılara bu kampanya ile maddi destek sağlamak. Queerwaves ekibinden Gizem Oruç’un başlattığı kampanyanın ilk beş gün içerisinde toplanan rakamla 10 kişinin şu an için gıda, fatura ve sigorta ödemeleri gibi temel ihtiyaçları az da olsa karşılanabilirken, ekibin hedefi daha fazla çalışana yardım edebilmek.

Sektörde birçok insanın halihazırda aşırı güvencesiz koşullarda yaşadığını belirten ekip, emeği ve yaratıcılığı ile İstanbul’un gece hayatını queer hale getiren insanların hiçbir zaman devlet yardımlarına yeterince erişemediklerini hatırlatıyor. Onlar için, zaten kira ödemenin, sigorta ödemelerini takip etmenin ve temel giderleri karşılamanın başlı başına bir mücadele olduğunu da ekliyor. Pek çok etkinliğin iptal edilmesi, mekânların kapatılması ve sosyal mesafelenme sebebiyle birçok queer gece hayatı çalışanının yoksulluğa kayma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekiyor.

Finansal güvenceye sahip, sabit gelirli kişilerin ve queer gece hayatı tutkunlarının öncelikli desteğini bekleyen kampanyaya buradan ulaşılabilir ve sık sık güncellenen kampanya açıklamasında toplanan miktarın nasıl değerlendirildiği hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilir.

Yazı: Işıl Saykan