İtalyan mutfağı ve geleneklerine adanmış bir müze

500 yıllık tariflerle dolu kitap koleksiyonunun yanında Rönesans döneminden dondurma kalıpları, 19. yüzyıldan kalma makarna makineleri ve tarihin ilk oyuncak mutfak seti ile mayıs ayında Roma’da açılacak olan Museo della Cucina, İtalyan kültürünün en zengin parçalarından yemek ve pişirme geleneği üzerine şehirde kurulmuş ilk müze olacak.


Museo della Cucina, Roma’nın yedi tepesi içerisinde en merkezde olan Palatino üzerinde konumlanıyor. Efsaneye göre bahsi geçen tepe, Romulus ile Remus’un dişi kurt Lupa tarafından emzirildiği ve Romulus’un Roma’yı tam olarak kurduğu noktada bulunuyor. Müzenin direktörü Matteo Ghirighini’ye göre Museo della Cucina’nın bu denli mühim bir lokasyonda konumlanıyor oluşu, yemek kültürü ve tarih arasındaki çoğu zaman görmezden gelinen yakın bağa ışık tutuyor. 

Ghirighini ayrıca, bir çağın popüler yemeklerine bakmanın, o çağın düşünme biçimiyle ilgili ne kadar ipucu verebileceğinin üzerinde de duruyor: “Bir yemek kitabı çoğu zaman göründüğünden fazlasıdır”. Tarihi önem taşıyan bu yemek kitaplarından müzede bolca bulunuyor. Direktöre göre baskısı yapılan ilk yemek kitabının neredeyse 550 yıl öncesine ait olması sebebiyle birçok orijinal İtalyan tarif unutulmuş ya da ki eski kütüphanelerin depolarında kaybolmuş. Museo della Cucina ise farklı dönemlerden 120 adet kitabın sergilendiği koleksiyonuyla İtalyan yemek kültürünün gölgede kalan parçalarını yeniden gün yüzüne çıkarmayı hedefliyor. Seri basımı yapılmış en eski yemek kitabı olan, Platina’nın 1474 tarihli On Honourable Pleasure and Health’inden devasa mutfaklarda yemek hazırlama telaşının resmedildiği çizimlerle dolu 1570 tarihli The Opera of Bartolomeo Scappi’ye dek birçok eser bu zengin koleksiyonun parçalarından.

Müzeyi fiziksel olarak ziyaret edemeyecek ya da koleksiyonun her parçasına göz atmaya fırsat bulamayacak olanlar için de güzel bir haber var. Museo della Cucina’nın yakında son hâlini alacak olan web sitesi müzeyi geçmek için çevrimiçi alternatif sunacak. Ziyaretçileri zengin bir gastronomi turuna çıkarmayı hedefleyen sitede birçoğu uzun zamandır kayıp olan antik yemek tariflerinin paylaşılacağı “sanal ziyafetler” de olacak.

Yazı: Eylül Başkaya