İzlanda’nın Oscar adayı “Woman At War”, Jodie Foster yönetmenliğinde yeniden çekilecek

Avrupa ülkelerinden çıkmış ve ses getirmiş filmlerin ABD uyarlamalarını çekme furyası yakın gelecekte de sona ermeyecek gibi gözüküyor. Oscar’larda bu sene “Yabancı Dilde Yılın En İyi Film” dalında İzlanda’nın adayı olan Woman At War filminin ABD uyarlaması geliyor.

Oscar ödüllü oyuncu Jodie Foster’ın hem yönetmenliğini üstleneceği hem de başrolünde oynayacağı Woman At War filmi, aynı zamanda çevreci aktivist olan orta yaşlı bir öğretmen olan Halla karakterini merkezine alıyor. Halla’nın İzlanda dağlarındaki alüminyum tesislerine açtığı dava sonrası hayatının nasıl değiştiği ve adalet arayışını konu eden film, yönetmen Benedikt Erlingsson’un ikinci uzun metrajı. Avrupa Parlamentosu tarafından verilen prestijli LUX Ödülü’nün de bu yılki sahibi olan film, geçtiğimiz aylarda Filmekimi kapsamında Türkiye’de de izleyiciyle buluşmuştu.

Filmi izlediğinde fazlasıyla etkilendiğini ve Halla karakterinin bir tür dünya savaşçısı olduğunu düşündüğünü dile getiren Jodie Foster, Woman At War filminin uyarlamasını çekmek konusunda ne denli heyecanlı olduğunu da vurguluyor. “Halla karakterini oynamak için sabırsızlanıyorum, her zaman mizah ve duygunun iç içe geçtiği karakterlere ilgi duymuşumdur ve bu karakter zamanımızın problemleri için sesini yükseltiyor” sözleriyle projede yer almaktan duyduğu mutluluğu tanımlayan Foster, prodüksiyon takvimine dair herhangi bir bilgi vermedi.