74. Cannes Film Festivali’nin nefis programı açıklandı

Sinema dünyasının kalbinin Fransız Rivierası’ndaki küçük bir şehirde attığı, tüm sene konuşacağımız filmlerin ilk kez seyirci karşısına çıktığı, yılın o şahane zamanı geldi çattı. Küresel salgın nedeniyle geçtiğimiz sene iptal edilen Cannes Film Festivali’nin 6-17 Temmuz’da, yine fiziksel şartlarda (ve yoğun sağlık önlemleri eşliğinde) düzenlenecek 74. edisyonunun programı, festival başkanı Pierre Lescure ve direktörü Thierry Frémaux tarafından resmen açıklandı.

Leos Carax’ın bir rock operası olarak tanımlanan son projesi Annette’in festival açılışını yapacağı, Paul Verhoeven’in lezbiyen bir rahibeyi odağına alan Benedetta’sı ile Wes Anderson’ın uzun zamandır beklenen The French Dispatch’inin de seçkide yer alacağı bir süre önce duyurulmuştu. 

Memoria

Asghar Farhadi’den Mia Hansen-Løve’a, Apichatpong Weerasethakul’dan François Ozon’a yakından takip ettiğimiz yönetmenlerin filmleriyle parlayan Ana Yarışma, her zamanki gibi fazlasıyla heyecan verici. Önümüzdeki günlerde programa kimi eklemeler yapılabileceğini biliyor, Jane Campion ve Paul Thomas Anderson’ın da son işleriyle seçkide yer almasını umuyoruz.

Festivalin bu edisyonunda jüri başkanı, aynı zamanda ilk Siyah başkanı, She’s Gotta Have It’den (1986) bu yana sayısız kez Cannes kırmızı halısını arşınlayan, BlacKkKlansman (2018) ile Jüri Büyük Ödülü’ne uzanan Spike Lee. Onursal Altın Palmiye Ödülü ise çocuk yaşlardan beri sürdürdüğü köklü oyunculuk kariyeriyle bilinen Jodie Foster’a verilecek.

74. Cannes Film Festivali’nin resmi seçkisinde yer alan filmler şu şekilde:

A Hero

ANA YARIŞMA

Annette (Leos Carax)
The French Dispatch (Wes Anderson)
Benedetta (Paul Verhoeven)
A Hero (Asghar Farhadi)
Tout S’est Bien Passe (Francois Ozon)
Tre Piani (Nanni Moretti)
Titane (Julia Ducournau)
Red Rocket (Sean Baker)
Petrov’s Flu (Kirill Serebrennikov)
France (Bruno Dumont)
Nitram (Justin Kurzel)
Memoria (Apichatpong Weerasethakul)
Lingui (Mahamat-Saleh Haroun)
Paris 13th District (Jacques Audiard)
The Restless (Joachim Lafosse)
La Fracture (Catherine Corsini)
The Worst Person in the World (Joachim Trier)
Compartment No. 6 (Juho Kuosmanen)
Casablanca Beats (Nabil Ayouch)
Ahed’s Knee (Nadav Lapid)
Drive My Car (Ryusuke Hamaguchi)
Bergman Island (Mia Hansen-Løve)
The Story of My Wife (Ildikó Enyedi)

BELİRLİ BİR BAKIŞ

Un Monde (Laura Wandel)
The Innocents (Eskil Vogt)
After Yang (Kogonada)
Commitment Hasan (Semih Kaplanoğlu)
Lamb (Valdimar Jóhannsson)
Bonne Mère (Hafsia Herzi)
Delo (House Arrest) (Alexey German Jr.)
La Civil (Teodara Ana Mihai)
Noche de Fuego (Tatiana Huezo)
Blue Bayou (Justin Chon)
Moneyboys (C.B Yi)
Freda (Gessica Géneus)
Women Do Cry (Mina Mileva and Vesela Kazakova)
Unclenching the Fists (Kira Kovalenko)
Let There Be Morning (Eran Kolirin)
Rehana Maryam Noor (Abdullah Mohammad Saad)

CANNES PRÖMİYERLERİ

Evolution (Kornél Mundruczo)
Deception (Arnaud Desplechin)
Cow (Andrea Arnold)
Love Songs for Tough Guys (Samuel Benchetrit)
Mothering Sunday (Eva Husson)
Hold Me Tight (Mathieu Amalric)
In Front of Your Face (Hong Sang-soo)

YARIŞMA DIŞI

De Son Vivant (Emmanuelle Bercot)
Emergency Declaration (Han Jae-Rim)
The Velvet Underground (Todd Haynes)
Stillwater (Tom McCarthy)
Aline, The Voice of Love (Valerie Lemercier)
Bac Nord (Cedric Jimenez)

ÖZEL GÖSTERİMLER

H6 (Yé Yé)
Cahiers Noirs (Black Notebooks) (Shlomi Elkabetz)
Mariner of the Mountains (Karim Aïnouz)
Jane Par Charlotte (Charlotte Gainsbourg)
JFK Revisited: Through the Looking Glass (Oliver Stone)
Babi Yar. Context (Sergei Loznitsa)

GECEYARISI GÖSTERİMLERİ

Bloody Oranges (Jean-Christophe Meurisse)

Yazı: Merdan Çaba Geçer

Yükleniyor...