2022 Jack White sezonu açıldı

The White Stripes, The Dead Weather, The Raconteurs gibi gruplarıyla rock müzik geleneklerinin farklı dönemlerinden etkileşimler barındıran bir külliyat yaratan; bir yandan da gitar çalış stiliyle çağının en yetenekli müzisyenlerinden biri olarak anılan Jack White, önümüzdeki aylarda iki solo albüm yayımlayacak. Tam 12 kez Grammy kazanmış müzisyenin, bugüne dek kaydettiği üç solo işinin de Billboard listelerinde 1 numarayı görmüş olduğunu hatırlatalım.

Son yıllarda müzisyenliğinin yanı sıra Third Man Records çatısı altında arşiv çalışmaları ve nadide kayıtlar için yenilikçi yayın formatlarının peşine düşen Jack White, bu sene en çok kendi müziğiyle konuşulacak anlaşılan. 2022 Jack White menüsünde bangır bangır bir hard rock albümü olacak Fear of the Dawn ve oldukça dingin bir koleksiyon olarak tanımladığı akustik albüm Entering Heaven Alive var. İlki 8 Nisan, ikincisi de 22 Haziran’a tarihlendi. Tabii iki albüm de Third Man Records etiketli.

Nashville’de yaşayan müzisyen, Entering Heaven Alive albümünün ilk teklisini dinlemeye açtı. Bir aşk balladı olan parçanın ismi “Love is Selfish”. Sanki gitarını hemen yanıbaşınızda çalıyormuş gibi tınlayan, şarkı ilerledikçe açılan bir prodüksiyonu var. “Yıllardır korkularımı aşmayı deniyorum ama bulduğum hiçbir şey, bunu yapabileceğimi kanıtlamıyor” diyor bencil yaşanan aşklardan dem vurduğu yeni şarkısında. Klibi, 14 Ocak Cuma günü Türkiye saatiyle 18.00’de burada olacak.

Senenin ilk Jack White albümü olacak Fear of the Dawn’dan da ilk tekli de sonbaharda yayımlanmıştı. İmza gitar tonuyla yüksek enerji depolayan “Taking Me Back” için çekilen canlı performans klibi de geçtiğimiz hafta arz-ı endam etti. Klipte Jack White’a basçı Dominic Davis, klavyeci Quincy McCrary ve davulcu Daru Jones eşlik ediyor. Üçlü, müzisyenin nisanda başlayacak Supply Chain Issues Tour’unda da sahnede olacak. Son turnelerinde 6-7 kişilik sahne kurulumlarıyla çalan White’ın enstrümantasyonda sadeliğe gitmesi, daha çiğ ve kendi gitar oyunlarına daha fazla alan açan bir rock’n’roll fırtınasının yaklaştığına işaret ediyor olabilir. 

Blues damarı kabarık son Jack White albümü ​​Boarding House Reach, 2018’de yayımlanmıştı. Dört yıllık arayı iki albümle kapama niyeti, yaklaşan güzelliklerle ilgili merakı daha da kabartıyor ister istemez.