Jack White'tan etkileyici bir müzik belgeseli geliyor: ''American Epic''

Jack White, bir kez daha müzikal anlamda yaşadığımız döneme ait olmadığını kanıtlamaya hazırlanıyor. White, American Epic ismini taşıyan belgesel ile 20’li ve 30’lu yıllara geri dönerek müziğin köklerini, birçok önemli ismin de yer alacağı belgeselde yeniden inceleyecek.

20’li yıllarda ortaya çıkan blues, gospel veya country müzik türlerinin yıllar içinde evrilerek yeni türler ortaya çıkardığı zaten bilinen bir gerçek. Müziğin evrilmesinin altında yatan dinamikler, değişen şartlar, müzisyenler, olaylar ve dahasının ardından Amerika’daki modern müzik akımı karakterini oluşturmuştu.

Jack White, American Epic belgeselinde Amerika’daki modern müzik akımına, plak şirketlerindeki yetenek avcılarının yeni isimleri keşfetme hikayelerine ve karşılaşılan şahsına münhasır müzik türlerine yer verecek. Belgeselde ayrıca günümüzdeki dönemde müzik dünyasında önemli işlere imza atmış isimler de yer alıyor. Amerikan müzik akımının ortaya çıktığı dönemdeki enstrümanlar ve aletler ile kayıtlar yapan Beck, Elton John, Nas, Willie Nelson, Raphael Saadiq, Alabama Shakes ve Jack White’ın şarkıları da belgeselde izlenebilecek.

Üç kısa bölümlük bir seriden oluşacak American Epic’in ayrıca bir de American Epic Sessions ismini taşıyan özel bölümü olacak. PBS’te ve BBC Arena’da yayınlanacak ve şimdiden merakla beklediğimiz belgeselin fragmanını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.