Jakuzi usulü vedalaşma seansı

Kutay Soyocak ve Taner Yücel’in ortaklığı Jakuzi, Türkiye’deki yeni nesil synth-pop dalgasının büyümesinde kilit rol oynayan ilk uzunçaları Fantezi Müzik’i 2016’da yayımlamıştı. Aralık 2021’de dinlemeye açılan “Merasim” ise 2015’te, henüz gruplarına Jakuzi ismini koymadan önce ikilinin kaydettiği ilk demolardan biriydi. 

“Bu şarkının varlığını unutmuşken, hatırlamanın hem sevincini hem hüznünü sizinle paylaşmak istedik.” mesajıyla yayımlanan parça, ilk albüme dâhil edilmeyip tozlu raflarda ya da daha isabetli bir tabirle, hard disklerin derinliklerinde bırakılmıştı. Müzisyenlerin ellerindeki tek “Merasim” kaydı olan MP3 formatındaki demonun, üzerinde oynanabilecek kadar oynanmış bir hâli olan yeni versiyon, sözlerdeki esrarlı havayı körükleyen synth partisyonları ile dikkat çekti.

jakuzi merasim

Jakuzi, kendileri için ayrı bir yeri olan “Merasim”i klipsiz bırakmadı. “Karardım ve kararttım, seni bile” sözleriyle açılan şarkının inşa ettiği yoğun sonik atmosferi iliklere kadar hissettiren yeni video, grubun YouTube kanalında yerini aldı. Fatih Öztürk’ün ellerinden çıkan siyah beyaz animasyon klip, karlı bir kış gününe götürüyor izleyeni. 

Küçük bir eve dışarıdan bakıyor, ardından içeri giriyoruz. Bir tabut görüyoruz önce, bir de içindekiyle vedalaşan iki kişi. Sonrası ise rüzgâra karşı düzenlenen bir cenaze merasimi. Etrafta iki kürek, bolca toprak ve son âna saklanan bir sarı çiçek var. Vedalaşma tamamlanıyor; ekran kararıyor. Geriye sadece buruk bir tat kalıyor.