Jam Sutton’ın popüler kültür rönesansı

“İtalyan Rönesans ressamı olmak istiyordum ama ne yazık ki tarihin o kısmını kaçırdım.” diyen çok yönlü İngiliz sanatçı Jam Sutton, sanat tarihinden Yunan mitolojisi ve Hristiyan ikonografisi gibi belli elementleri ödünç alıp kendine bir popüler kültür rönesansı yaratıyor. Mermer ya da üç boyutlu yazıcıyla yarattığı heykellerden birinde Zeus, piksellere ayrıldığı bir metamorfoza uğrarken; diğerinde Michelangelo’nun David’i şapka ve hoodiesiyle bir milenyum gencine dönüşüyor. 

Sanatçı, pek çok eserini artırılmış gerçeklik uygulamasında sürekli ve ücretsiz olarak sergiliyor. Hatta bu proje kapsamında Fransız-Amerikalı müzisyen Uffie’yle güçlerini birleştiren Sutton, Uffie’nin ilhamını psikanalizden aldığı “Ego” single’ı için sembolizmiyle öne çıkan bir heykel yarattı. Sutton’ın fotoğraf, tablo ve video işlerinde birlikte çalıştığı diğer ünlüler arasında Pharrell Williams, Steve Aoki ve Nathalia Kills de mevcut. 

Barcelona’daki bir sergisinin ardından Sutton çalışmalarının sergilenme alanını nasıl genişletebileceğini düşünüyor. Böylelikle sanatını sokaklara tanıtacak bir moda kreasyonu yaratıyor. Tasarladığı kıyafetleri giyimden öte bir sanat eseri olarak gördüğü için koleksiyonuna “This Is Not Clothing” (Bu bir giysi değil) adını veriyor. Zaman içinde ürün portfolyosunu genişletince “This Is Not Studio”ya (Burası bir stüdyo değil) evrilen bir lüks moda markası oluyor.  

Yazı: Cansu Çubukçu

Yükleniyor...