James Blackshaw iyi haberlerle yeniden aramızda

Yazı: Deniz Tümer

İngiliz gitarist James Blackshaw, 8 yıllık kuraklığı bitirecek albümü ile geri dönüyor. 2016 yılında müziği bıraktığını açıklayan müzisyen, buna rağmen 2019’da “Why Keep Still?” isimli bir tekli ile şaşırtmıştı. 2020’de Oslo’daki son konserinden beri de sessizliğini koruyordu. Dinlendirici ve şiir gibi akan parçaları ile yeniden kavuşmak için sabırsızlanıyoruz doğrusu. Bahsi geçen yeni albüm, 2015 çıkışlı Summoning Sunstan bu yana ilk solo James Blackshaw albümü olacak.

Gitarist 2016 yılında albüm satışlarından gelen gelirle geçinmenin ve sürekli turlamanın düzensizliğiyle geçen hayatın kendisinde zor geldiğini söyleyerek müzik dünyasından çekilmeye karar vermişti. Yeni albümünün haberiyle beraber, bu süreçte yaşadıklarını biraz aydınlatmaya karar veren Blackshaw, geçen yıllar içinde aradığı stabiliteyi bulamadığını söylüyor. Aslında bu süre içerisinde kendisinin aklından pek çok kez yeniden müzik yapmaya başlamak geçmiş fakat hayatın darbeleri kendisine fırsat vermemiş. Önce pandemi, arkasından hem çok yakın arkadaşı olan hem de nerdeyse şu ana kadar yayımladığı her parçanın kaydını yapmış olan John Hannon’ı kaybetmek kendisine zor günler yaşatmış.

Kendisi bir süre bar ve mutfak işleri arasında yuvarlanmış, bazıları ona mutluluk sağlarken bazıları da “üç aylık sinirsel çöküntüye” kadar varan fırtınalara yol açmış. Çıkışı, kendine ait işletmesinde yemek yapmakta bulmuş. Ne yazık ki geçtiğimiz yıl mutfakta kayıp düşerek sağ omzunu kırmış ve kolunu oynatamadığı için işinin başında duramamış.

Bu da yetmezmiş gibi çok sevdiği köpeği Dexter’ın karaciğer hastalığı ve şubat ayındaki ölümü müzisyeni yaşadığı kayıplarla yoğunlaşan bir kedere boğmuş. Fakat James Blackshaw tüm bunları aşarak hem fiziksel hemde psikolojik sağlığına kavuşmayı başarmış. Bu mutlu haberi de yakın zamanda Londra’da sahne alacağını ve yıl bitmeden bir enstrümantal albüm yayınlayacağını duyurarak veriyor.

James Blackshaw, henüz ismi belirsiz ve kapak görseli geçici olan yeni albümü için dinleyicilerinden destek istiyor. Daha önceki albümlerinin masraflarını çeşitli etiketlerin verdiği ufak avanslarla karşılayan müzisyen, şu anda bunları plak şirketlerinden almasının zor olduğunu açıklayarak müziği ile ilgilenenleri ön sipariş vermeye davet ediyor. Sadece Bandcamp üzerinden erişilebilir olacak albümünü her şey yolunda gider ve yeterince talep olursa daha sonra fiziksel olarak yayımlamaya da sıcak bakıyor elbet.