James Blake ve “The First Time Ever I Saw Your Face”in 10 farklı yorumu

Pandeminin ilk günlerinden bu yana sosyal medya hesaplarından, dinleyicilerinin istekleri doğrultusunda cover parçalar yayımlayan James Blake, seneyi Covers isimli bir EP ile kapatacak. Daha önce Instagram hesabından paylaştığı coverlardan bir seçki olacağı belirtilen EP’de yer alacak “The First Time Ever I Saw Your Face” parçası da dinlemeye açıldı.

Roberta Flack yorumuyla efsaneleşen “The First Time Ever I Saw Your Face”, 1989’da hayatını kaybeden İngiliz müzisyen ve aktivist Ewan MacColl’un bir bestesi. James Blake’in UMG etiketiyle paylaşılan yorumu hemen aşağıda.

19 Kasım akşamı The Tonight Show Starring Jimmy Fallon’a konuk olan Blake, bu parçayı canlı olarak seslendirmişti.

Blake’in Covers EP’si 11 Aralık’ta yayımlanacak. “The First Time Ever I Saw Your Face”in yanı sıra Frank Ocean şarkısı “Godspeed”in yorumu da EP’de olacağı açıklanan parçalardan biri. Hayranlarının istekleriyle bazı şarkıları ve bildiği kimi şarkıları farklı şekillerde çalmanın yollarını keşfettiğini söyleyen müzisyen, “Daha önce hiçbir yerde paylaşmadığım sürpriz bir kaydı da araya sıkıştırabilirim” diyerek yoldaki derleme için merak uyandırdı.

DJ’lik günlerine dönüş: Before EP’si

2020’yi epey hareketli geçiren Blake, ekim ayında 4 parçalık Before isimli bir EP yayımlamıştı. Bir DJ olarak start verdiği kariyerinin ilk yıllarına dönüp, kulüp müziğini çağrıştıran altyapılar üzerine kırılgan vokallerini serpiştirdiği Before hemen aşağıda.

10 farklı yorumuyla “The First Time Ever I Saw Your Face”

Ewan MacColl’un 1957’de Peggy Seeger için bestelediği parça, geriye kalan 60 yılı aşkın sürede farklı disiplinlerde üreten birçok isim tarafından yorumlandı. Bu coverlardan 10 tanesini hatırlayalım.

Roberta Flack
(1969)

George Michael
(1999)

Diana Ross
(2009)

The Flaming Lips & Erykah Badu
(2012)

Isaac Hayes
(1972)

Johnny Cash
(2002)

Toots Thielemans
(1975)

Céline Dion
(1999)

Stereophonics
(2001)

Jordan Rudess
(2015)


Yükleniyor...