Janelle Monáe, Siyah aktivizminin simgelerinden Josephine Baker rolünde

Moonlight, Homecoming, Hidden Figures, Harriet gibi yapımlarla son yıllarda müzisyen kimliğinin yanı sıra oyunculuk performanslarıyla da adından söz ettiren Janelle Monáe; A24 yapımı De La Resistance dizisinde hayatını özgürlük mücadelesine adamış şarkıcı, dansçı, oyuncu ve aktivist Josephine Baker suretinde karşımıza çıkacak.


Dizinin odağında, Fransız direnişi sırasında Nazilere karşı casusluk yapan Josephine Baker’ın bir sanatçı olarak yaşadığı deneyimler var. Daha önce de ikonik sanatçının hayatını anlatan belgeseller çekilmiş, kurmaca projeler için girişimlerde bulunulmuştu. De La Resistance, Baker’ın yaşantısının daha spesifik bir dönemine odaklanan konusuyla bu yapımlardan ayrılacak gibi.

Josephine Baker rolüne Janelle Monáe’nin uygun görülmesi şaşırtıcı değil aslında. Uzun yıllardır Baker’a hayran olduğunu belirten Janelle Monáe; bu hafta Met Gala’ya, dönemin sanatçıları tarafından “Black Venus”, “Black Pearl” ya da “Creole Goddess” olarak isimlendirilen Baker’a ithaf edilen bir kostümle katılmıştı.

De La Resistance’ın yaratıcısı; Outlander, See, Dexter gibi yapımlarla tanınan senarist Jennifer Yale. Chuck Lightning, Mikael Moore, Nate Wonder ve Dana Gills ise bu ay Josephine Baker hakkında kitabı yayımlanacak olan Damien Lewis ile birlikte projenin yapımcıları arasında. 

Sanatçı yönünün yanı sıra insan hakları aktivisti olarak verdiği mücadeleyle ikonlaşan Josephine Baker, Siyah Amerikan kültürünün simgesi olup 1920’lerde Paris’te fırtınalar estirerek tarihe geçmişti. Yüksek bir ivmeyle başlayan kariyerinin unutulmaz duraklarından biri, ikonik muz eteğini giydiği şovları. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı Fransız direnişinde büyük rol aldı. Öyle ki Martin Luther King Jr. suikastından sonra Siyah hareketine liderlik etmesi bile teklif edilmişti. 

Yazı: Eftelya Koyuncu