Japonya’nın 2020 Oscar aday adayı “Weathering With You” oldu

Japonya, 2020 Oscar Ödülleri’nde Yabancı Dilde Uzun Metraj Film Dalı’ndaki aday adayını Makoto Shinkai’nin senaryosunu yazıp yönettiği Weathering with You filmi olarak belirledi.

Shinkai’nin 2016’da yayınlanan Your Name filmi, Japonya’da gişe rekoru kırmasına ve dünya çapında ses getirmesine rağmen filmin ABD dağıtımcılarının Oscar sezonunda yürüttükleri başarısız kampanyadan dolayı Akademi seçmenlerini etkileyememişti. Weathering With You ise işi şansa bırakmıyor. Yapımın ABD dağıtımı, toplamda 11 filmi aday göstermeyi başarmış GKIDS tarafından yapılacak.

Filmin uluslararası alanda yarışmaya katılmak için yapacağı çalışmalar şüphesiz görünürlüğünü arttıracak. Üstelik bu alanda çalışmalar yürütmesi, filmin animasyon dalında da yarışamayacağı anlamına gelmiyor. Eğer yapımcılar uygun görürse Weathering With You, iki dal için de yarışabilir.

Şunu da hatırlamakta fayda var. Bu zamana kadar pek çok ülke, Yabancı Dilde Uluslararası Uzun Metraj Film Dalı için animasyon filmleri önermiş, ancak bunlar arasından yalnızca İsrail’in Waltz with Bashir filmi listede yer almayı başarmıştı. Bakalım Weathering with You bu dalda aday gösterilen ikinci film olmayı başaracak mı…

Karakter tasarımları da Your Name filminde olduğu gibi Masayoshi Tanaka tarafından yapılan Weathering With You’dan ilk fragman geçtiğimiz haftalarda yayınlandı. Fragman Japonca olduğu için neler olup bittiği tam olarak anlaşılmasa da harika bir görsel dünyanın bizi beklediği aşikâr.

Yazı: Merve Coşkun