Jared Leto’lu “TRON” uzantısı için aranan kan bulundu

Kült bir bilgisayar oyunundan ilham alan 1982 tarihli TRON filmi, vizyona girdiği sene gişede aradığını bulamamış; ancak görsel efektlerin çığır açan kullanımı sayesinde kısa zamanda bir bilim kurgu klasiği hâline gelmişti. Odak noktasında, eskiden çalıştığı yazılım şirketince işleri çalınan ve kendini aniden tasarladığı oyunun içinde bulan Kevin Flynn (Jeff Bridges) yer almaktaydı. Filmin vizyonunun milenyum çağına ne kadar hitap ettiğini fark eden yapımcılar, yıllar sonra TRON’u yeni bir seriyle diriltmek istese de başarılı olamamış; devam filmleri 2010 çıkışlı TRON: Legacy ile sınırlı kalmıştı.

Disney, popüler kültürün pek sevdiği bu bilim kurgudan elbette vazgeçmedi ve 2017 yılında yeni bir TRON uzantısının geleceğine dair dedikoduların dönmesine yol açtı. Jared Leto’nun yer alacağı açıklanan projeden nihayet kesin ve heyecan verici detaylar gelmeye başladı. Filmin yönetmen koltuğuna Avustralyalı rejisör Garth Davis oturacak. Kendisi -altı dalda Oscar adaylığı kazanmış- ilk filmi Lion ile büyük başarı yakalayan, Jane Campion ile yönettiği Top of the Lake mini dizisiyle de dikkatleri üzerine çeken bir isim. Yeni proje, iki filmdeki öyküyü devam ettiren bir yapıda olmayacak, evrendeki yeni bir bölüm olarak kendi yolunu çizecek. Leto’nun paylaşıp sildiği bir tweet sebebiyle, adının TRON: Ares olacağına dair ciddi tahminler var.

Geçtiğimiz haftalarda yapılan bir açıklama da, TRON: Legacy’nin müziklerini yapan Daft Punk’ın, seri için yeniden stüdyoya gireceğine dair spekülasyonlara sebebiyet vermişti.

Yazı: Merdan Çaba Geçer