Jay-Z’nin müzik platformu TIDAL’dan görkemli başlangıç

Geleneksel müzik adetlerinin dijitale adaptasyonuna şahit olduğumuz şu son beş veya daha çok yılı geride bırakırken birçok oluşum, uygulama ve web sitesi gördük. Myspace’den, Bandcamp’e, Spotify’dan, Deezer’a kadar birçok araç ile müziğe dijital mecralarda hızlıca ulaştık. Konu ulaşmaktan öte, “edinmeye” geldiğinde ise aslında herhangi bir hareket göremedik veya yapmadık. İşte tam bu noktada Jay-Z, projesiyle artık sanatçıların dijitalde de para kazanmayı hak ettiklerini söyleyerek kendine ait müzik platformunu kurdu: TIDAL

Jay-Z’nin önderliğinde kurulan TIDAL, aslında birçok müzisyenin de tabiri yerindeyse “yönetim kurulunda” olduğu bir uygulama. Daft Punk, Arcade Fire’dan Win Butler ve Regina Chassagne, Jack White ve Kanye West, ek olarak Rihanna, Madonna,  evvelsi gün uygulamanın tanıtımı için biraraya da gelmişlerdi. Jay-Z, uygulamya özel paylaşımların diğer uygulamalardan farklı olduğunu ve bu “TIDAL’a özel paylaşımların” karşılığında 20 Dolar olmasının mantıklı olduğunu söyledi.

Sosyal medya kanallarında farkındalık yaratmak adına tüm profil resimlerini ve kapak fotoğraflarını turkuaz mavisi yapan sanatçılar, Jay-Z’nin TIDAL’ı için desteklerini göstermiş oldular. Uygulamada yer alan özel paylaşımlardan birkaçı ise şunlar: Daft Punk’ın Electroma filmi, Jack White’ın White Stripes ile TV’de çıktığı ve popüler olmayan kayıtları… TIDAL’da ayrıca sanatçıların kullanıcılar adına hazırladıkları çalma listeler de mevcut. Deadmaus5, Beyonce, Usher gibi isimlerin hazırladığı listelere buradan göz atabilirsiniz.

Jay-Z’nin yeni uygulaması TIDAL’ı da buradan inceleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=egShCjfvi9s