Jerry Cantrell’dan solo albüm müjdesi

Kurulmasında öncülük ettiği Alice In Chains’e adadığı 33 yılı ile kalplerde ayrı bir yeri olan “riff tanrısı” gitarist-vokalist bugün 53 yaşında. Yaptığı açıklamalara bakılırsa Cantrell, çıkarmaya hazırlandığı yeni solo albümüyle upuzun sarı saçlarını savurmaya devam edecek…

Müzik çalışmalarında önceliği her zaman Alice In Chains’e verdiğini bildiğimiz Cantrell, grubun aktif olmadığı 1996-2005 döneminde hazine değerinde iki solo albüm paylaşmıştı. Sanatçı 1998’de yayınladığı Boggy Depot ile başladığı solo kariyerini, hayatının en karanlık döneminin üretimlerinden olan Degradation Trip ile 2002’de devam ettirdi. Cantrell’ın alkol bağımlılığı ile verdiği savaş, Alice In Chains’in dağılma raddesindeki durgunluğu ve hiç kuşkusuz grubun vokalisti Layne Staley’in ölümü etrafında şekillenen Degradation Trip, özellikle ölümünden iki ay sonra Stanley’e adanarak paylaşılması ile büyük ilgi görmüştü. Her ne kadar bu çalışmayı takiben 2006’da yeni bir solo albüm çıkacağı söylentisi yayılsa da Cantrell bunu doğrulamamıştı. Grup yeniden birleştiğinde Cantrell, aynı anda birden fazla projeye eğilemeyeceğini söyleyerek uzunca bir süre solo albüm yapamayacağını açıkladı.

Grup, 2018 tarihli Rainier Fog albümünün turnesini geçtiğimiz yıl tamamladı. Konserlerin ardından bu sene Aerosmith’in onurlandırıldığı 24 Ocak 2020 MusiCares Person Of The Year etkinliğinde Cantrell, şu sıralar solo çalışmaları üzerinde yoğunlaştığını duyurdu. Bu açıklamayı takiben Gibson Guitars’a konuk olduğu videoda grubun turne sonrası yaklaşık bir senelik molada olduğunu ve kendisinin de bu süreci solo albümü üzerine çalışarak geçireceğini belirtti. Kimlerle iş birliğine girdiği konusunda ipucu vermeyen Cantrell’ı geçtiğimiz yıl Los Angelas’da verdiği solo performanslarda Greg Puciato, James Lomenzo, Marilyn Manson, Tyler Bates ve Gil Sharone gibi isimlerle yan yana görmüştük. Buradan yola çıkarak 2020’nin ilerleyen günlerinde heyecan verici bir albümle karşılaşacağız gibi duruyor.

Yazı: Şevin Bozhan