Jessica93’nin nefis Dead Can Dance yorumu

Fransız müzisyen Geoffroy Laporte’un 2010 yılında hayat verdiği Jessica93, özgür bir ruh ve lo-fi yaklaşımla, yakın geçmişin farklı yeraltı müzik kültürlerine dalıp çıkan parçalarını bir süredir Bandcamp hesabından çeşitli formatlarda paylaşıyor. 2020’de bir canlı albüm, bir de 4 kanal kayıt cihazına analog olarak kaydettiği iki parçalık bir EP yayımlayan Jessica93, Cover93 EP’sinde de The Stone Roses, Nirvana, Abner Jay ve The Cure’dan parçaları yorumlamıştı. Şimdiyse bir başka leziz coverla karşımızda.


Sounds From Mothland Volume 1

Montreal’in psikedelik müzik sahnesinin önemli oluşumlarından, bağımsız plak şirketi Mothland, 18 Aralık’ta bir derleme albüm yayımlıyor. 80’lerin punk miksteyplerinden ilham alarak oluşturulan Sounds From Mothland Volume 1 isimli derlemede Kanada, ABD, İsrail, Belçika ve Fransa’dan keşfedilmeyi bekleyen birçok grup ve müzisyen var. 100 adetle sınırlı kaset baskısı yapılacak albüme dair detaylara buradan ulaşabilirsiniz. 

Albümde yer alacak Jessica93 imzalı Dead Can Dance cover’ı “Enigma Of The Absolute” iştah açıcı olarak dinlemeye açıldı. Şarkının orijinali, birçok otoriteye göre Dead Can Dance’in post-punk’tan gotik bir evrene doğru geçişini temsil eden albüm olan ikinci uzunçalar Spleen and Ideal’da yer alıyor. Jessica93 yorumunda ise, şarkının yumuşak atmosferi; kirli gitar tonları ve reverb’e boğulmuş vokallerle farklı bir düzlemde kendini belli ediyor.