Jim Henson klasiği Labyrinth çizgi roman oluyor

Yazı: Melis Tire

Jim Henson’ın 1986 tarihli fantastik filmi Labyrinth, türün severleri için kült mertebesinde konumlanan özel bir yapım. Başrollerinde Jennifer Connelly ve David Bowie’yi buluşturan Labyrinth, sonbaharda çizgi roman formatında geri dönüyor.

BOOM! Studios ve The Jim Henson Company ortaklığıyla hayata geçirilen proje, daha önce bir diğer fantastik Jim Henson anlatısı The Dark Crystal’ı da çizgi roman sayfalarına taşıyan Archaia etiketiyle yayımlanacak. Çizimler, Alice Ever After ve James Bond 007: For King and Country gibi işleriyle tanınan İtalyan sanatçı Giorgio Spalletta’dan. Hikâyeyi uyarlayan kişi de Henson’ın mirasıyla epey haşır neşir olan Kanadalı yazar ve sanatçı Kyla Vanderklugt. Kendisi ne denli çetin bir göreve giriştiğinin farkında:

“Labyrinth, birçok kişinin kalbinde özel bir yere sahip olan benzersiz bir fantezi. Filmi grafik roman formuna uyarlamak büyük bir ayrıcalık ve Giorgio’nun çizimleri de bu hikâyeye büyüleyici bir şekilde hayat vermek için mükemmel bir seçim. Okuyucuların, tıpkı benim gibi, bu evren ve karakterlere yeniden âşık olması için sabırsızım.”

18 Eylül’de raflarda yerini alacak Jim Henson’s Labyrinth #1’ın duyurusu, üç göz alıcı kapakla birlikte yapıldı. Miguel Mercado imzalı esas kapağın yanı sıra Veronica Fish ve David Mack’in ellerinden çıkan varyant kapaklar hemen aşağıda.


Bir Jim Henson belgeseli: Idea Man

Mississippi kırsalından, daha önce hiç kuklaya dokunmamış “dahi çocuğun” bir efsaneye evrilişi; genç yaşta son bulan hayatına rağmen bugün hâlâ büyümeye devam eden mirasını mercek altına alan belgesel, geçtiğimiz haftalarda Disney+ kataloğunda yerini aldı. Farklı materyaller kullanarak hayat verdiği karakterleriyle kuklacılık âlemini kökünden değiştiren Jim Henson’ın sonsuz yaratıcılık ve deneysellik için atan kalbine şahitlik ediyor, cesur ve sıra dışı girişimlerini yakından inceleme fırsatı buluyoruz. Oscar ödüllü Ron Howard’ın yönetmen koltuğunda oturduğu dökümanterde Henson’ın parlak kariyeri kadar özel hayatındaki samimi mücadeleleri, iniş – çıkışları ve yol boyunca karşılaştığı zorluklar da anlatıya dâhil. Fragmanı da hemen burada.

Jim Henson ve David Bowie, Labyrinth setinde.