Jinkx Monsoon, Doctor Who evrenindeki en büyük yıldız olacak

Yazı: Tuvana Adalı

RuPaul’s Drag Race serisinin en ikonik kraliçelerinden Jinkx Monsoon, oldukça merkezi bir rolle Doctor Who evrenine katılıyor. Kasım 2023’te start alacak olan yeni sezon, serinin 60. yıldönümüne özel 3 kısımdan oluşan bir giriş yapacak. Bu özel sezonda birçok başka sürpriz ve yeniliği de beraberinde getirecek gibi görünen dizi, BBC’nin Disney markasıyla yaptığı anlaşma üzerine ilk kez uluslararası platformda BBC haricinde bir kanalda, Disney Plus’ta yayımlanacak.

Ödüllü oyuncu, dansçı, şarkıcı, kabare ikonu Jinkx Monsoon, orijinal kabare şovlarıyla dünyayı turlamaya devam ederken son olarak Broadway’de 8 hafta süren Chicago müzikali macerasında Matron “Mama” Morton rolünü canlandırdı ve bu roldeki ilk drag queen olarak tarihe geçti. Drag Race izleyicileri, Jinkx’in oyunculuk yeteneklerine serinin meşhur Snatch Game bölümlerinden de aşina elbette. Doctor Who kadrosuna katılmaktan onur ve heyecan duyduğunu belirten Jinkx Monsoon, “Umarım TARDIS’te valizlerim için yer vardır.” diyor. Özellikle Russel T. Davies ile çalışmak için ise sabırsızlandığını da sözlerine eklemiş. 

Sıklıkla dahiliğiyle anılan, dizinin 2005’te yeniden popülerleşmesini sağlayan ve ilk dört sezonun yazarı Russel T. Davies ise bu transferle ilgili “Kuyruklu yıldızlar ve süpernovalarla dolu bir galakside, işte en büyük yıldız geliyor. Doctor Who bir daha asla aynı olmayacak.” diyerek Jinkx Monsoon için görkemli ve yerinde bir karşılama yapıyor.

TARDIS günümüze yetişebildi mi?

Yeni sezonun sürprizlerinden biri de serinin 2005’te başlayan versiyonunun ilk, Doctor Who dünyasının ise 10. doktoru olan David Tennant’ın 14. doktor olarak geri dönecek olması. Doctor Who’nun hayatı risk altına girdiğinde yeni bir fiziksel görünümde tekrar canlanması itibarıyla Tennant, seride doktoru iki defa canlandıran ilk oyuncu olacak. Doktorun Tennant nezdinde yeniden canlanmasından hemen bir önceki ve bir sonraki canlanmalar ise temsil açısından, TARDIS ile yolculuk etmeyi merkeze alan bir yapımın günümüze yaklaşma çabaları adına önem taşıyor.  

15. doktoru Sex Education dizisindeki performansıyla oldukça sevilen Ncuti Gatwa canlandıracak. Gatwa aynı zamanda ilk Siyah Doktor olacak olmasıyla önemli bir eşikte duruyor. Jodie Whittaker ise 13. ve ilk kadın Doktor olarak; yazarların 1968’den itibaren başrolün kadın olmasını birkaç kez önermelerine rağmen ilk kez 2018’den geçen seneye kadar rol aldı. Pete Machale de geçtiğimiz günlerde dizi tarihindeki ilk trans erkek olarak 60. yıl sezonunun kadrosundaki yerini aldı. Bu sezon queer temsiline ve çeşitliliğe dikkat edildiğini ve tüm bu gelişmelerin sevindirici olduğunu söylemek mümkün olsa da TARDIS’in günümüze yetişmekte biraz gecikmiş olabileceği ihtimali de akıllarda yer ediyor.

Fotoğraf: Alec White