Joanna Kramer'dan Miranda Priestly'ye, 5 unutulmaz performansıyla: Meryl Streep

Her rolün altından kalkacağını ispat eden, on altı kez Oscar’a aday olup üç kez kazanmış, en son Donald Trump taklidiyle karşımıza çıkan Meryl Streep’in bugün doğum günü! Oyuncunun sayısız unutulmaz performansından beş tanesini masaya yatırıyoruz.

Yazı: Zeynep Naz İnansal – İllüstrasyon: Mark Hale

kramer vs kramer

Joanna Kramer / Kramer vs. Kramer
Vizyona girdiği yılın sinema ödüllerinin çoğunu toplayan Kramer vs. Kramer, ani bir ayrılığın ardından oğullarının velayeti için birbirleriyle mücadele eden bir çiftin hikayesi. Joanna hayatından bunalıp evi terk edince, tüm hayatını işine adamış kocası Ted ve oğlu arasında yeni bir ilişki doğuyor. Taraf tutmadan, ebeveynlik ve evlilik kavramlarını sorgulayan film, Dustin Hoffman ve Meryl Streep’in olağanüstü performanslarıyla büyüyor. Filmin objektifliğinde karakterinin bakış açısını daha net anlatması için yönetmenle konuşan Streep’in de payı büyük.

sophies choice meryl streep

Sophie / Sophie’s Choice
Tüm sinema dünyasının Streep’in her şeyi yapabilecek kapasitede bir oyuncu olduğunu fark etmesini sağlayan Sophie’s Choice, tam bir klasik. Filmde Streep’e Kevin Kline ve Peter MacNicol eşlik ediyor. 1940’larda geçen bu efsanevi film, Nazi kamplarından kurtulmuş bir kadının, kendine kurduğu yeni hayatta, eski travmalarıyla yüzleşmek zorunda kalmasını anlatıyor. Streep, unutulmaz Polonya aksanıyla kariyerinin en önemli performanslarından birine imza atıyor.

BridgesMadisonCo_141Pyxurz

Francesca Johnson / The Bridges of Madison County
Clint Eastwood’un, Robert James Waller’ın romanından uyarladığı The Bridges of Madison County, 1960’larda geçen bir aşk hikayesi. Bir ev kadını ve fotoğrafçının dört günlük aşkını anlatan film, Streep ve Eastwood’un performanslarıyla, ortalama bir hikayeden bir klasiğe dönüşüyor. Streep’in canlandırdığı Francesca Johnson’ın yalnız ve mutsuz bir kadından genç bir aşığa evrilmesini ve kendini keşfetmesini izlemek de çok keyifli.

meryl-streep-adaptation


Susan Orlean / Adaptation
Charlie ve Donald Kaufman’ın yazdığı ve Spike Jonze’un yönettiği Adaptation, hala Streep’in performansından şüphe duyanlara cevap niteliğinde. Kaufman’ın bir kitabı sinemaya uyarlamaya çalışırken yaşadığı sıkıntılardan esinlenen film, gerçek hayata da fazlaca referans barındırıyor. Bu absürt filmde, mükemmel senaryo ve Nicolas Cage ile Chris Cooper’ın olağanüstü performansları ön planda olsa da Streep de canlandırdığı yan karakterle unutulmaz olmayı başarıyor. Bu hayatından mutsuz, kendine gerçek bir tutku arayan yazar karakteri, aktrisin yeri geldiğinde ne kadar komik olabileceğini de kanıtlıyor.

devil wears prada

Miranda Priestly / The Devil Wears Prada
Vogue’da bir yıl Anna Wintour’un asistanlığını yaptıktan sonra anılarını kaleme alan Lauren Wisberger’in romanı The Devil Wears Prada, sinemaya uyarlandığında çok ses getirdi. Hatta Wintour, bu karakterin kendini yansıtmadığını kanıtlamak için en sakin tavırlarını sergilediği The September Issue adında bir Vogue belgeseli bile çektirdi. Streep, Miranda Priestly adında, dünyanın en önemli moda dergisinin editörlüğünü yapan bir kadını canlandırıyor. Alıştığı kendisine ve moda dünyasına tapan kızlardan farklı birini asistan olarak alıyor ve ikisi de birbirlerinin dünyalarına biraz da olsa farklı bakmaya başlıyorlar. Bir şeytan olarak nitelendirilen bu karakter, Streep’in elinde zayıf yönlerini de gördüğümüz herkes gibi bir kadına dönüşüyor.


Yükleniyor...