Joaquin Phoenix, Ridley Scott ve Napolyon Bonapart aynı cümlede

İsmi “There is a general’s staff hidden in every soldier’s kitbag” (Her askerin çantasında bir generalin gönderi gizlidir) sözüne dayanan yeni Ridley Scott filmi Kitbag, Napolyon Bonapart’ın kumandanlık konumuna yükselişini, Napolyon Savaşları’nı ve tek aşkı olarak bilinen Joséphine de Beauharnais ile olan ilişkisini ekrana taşıyacak. 


Ridley Scott ve Joaquin Phoenix ikilisi, en son 2000 yılında 5 dalda Oscar kazanan Gladiator filminde birlikte çalışmıştı. Filmdeki Commodus performansı Phoenix’e En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinde Oscar adaylığı kazandırmıştı. Hatırlanacağı gibi bu Phoenix’in ilk Oscar adaylığıydı ve kariyerini şekillendiren en önemli rollerden de biriydi. Geçtiğimiz yıl Joker filmindeki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanan Phoenix’i ileride göreceğimiz bir diğer yapım ise Mike Mills’in yazıp yönettiği, genç yeğeni ile ülke turuna çıkan bir sanatçıyı anlatan C’mon C’mon filmi olacak. Bunun haricinde Joker’in olası devam filminde, Phoenix’i görme ihtimalimiz de bir hayli yüksek. Öte yandan Gladiator’un uzun yıllardır gündeme gelen devam projesi de olasılığını hâlâ korumakta. 

Ridley Scott’ın diğer projeleri

Yapımlarında prodüksiyon aşamasını hızla tamamladığını bildiğimiz Scott, pandemi döneminde de hızı kesmiyor. HBO Max’te yayımlanan Raised by the Wolves ile dizi dünyasında adından söz ettiren serilerden birine imza atan Scott, şimdilerde Maurizio Gucci’nin hayatını konu alacağı Gucci filmi ile meşgul. Bu filmin çekimlerinin yakın bir tarihte başlayacağı biliniyor. Öte yandan, Fransa tarihi üzerine bir başka Scott projesi daha var. Eric Jager’in kaleme aldığı The Last Duel: A True Story of Trial by Combat in Medieval France hikâyesi; Ben Affleck, Matt Damon ve Nicole Holofcener tarafından senaryoya uyarlandı. Bu filmin yönetmenliğini de Ridley Scott üstlenecek ve Damon ve Affleck’in yanı sıra Adam Driver ve Jodie Comer gibi isimler de oyuncu kadrosunda yer alacak. Bir hayli yoğun takvimini göz önünde tutan kimi kaynaklara göre Scott’ın, Kitbag filminin çekimlerine 2022’den önce başlaması zor görünüyor. 

Kubrick’in Napolyon’u

Napolyon, Hollywood’un uzun yıllardır peşini kovaladığı bir figür aslında. Stanley Kubrick’in Napolyon projesi bunlardan en bilineni. Napolyon rolü için Jack Nicholson’ı ve Josephine rolü için de Audrey Hepburn’ü düşünen Kubrick, imparatorun çöküşünü ve iç dünyasını detaylıca ele almayı planladığı yapımı, “çekilememiş en iyi filmlerden biri” olarak tanımlıyor. Kubrick, 150 sayfalık bir senaryo yazmış, filminin yaklaşık 3 saat sürmesini planlamıştı.  Hatta Napolyon’un hayatı üzerine okuduğu ve izlediği tarihi kitap ve belgesellerden çıkardığı yaklaşık 25 bin adet indeksi barındıran bir çalışması da mevcut. Savaş sahneleri için binlerce figüranın yer alacağından söz edilen yapım, yüksek bütçesi sebebiyle rafa kaldırılmıştıı. 1975 yılında, William Makepeace Thackeray’nin yazdığı The Luck of Barry Lyndon romanının uyarlaması Barry Lyndon ile Kubrick, 18. yüzyıl sonlarında geçen bir başka hikâyeyi ekrana taşımıştı.

Yazı: Biçem Kaya