Tozlu raflardan çıkan bir Johnny Cash albümü

Yazı: Güven Yalın

Country ve folk müziğin efsanevi besteci / yorumcularından biri olan Johnny Cash’in 30 yıl önce yaptığı ve hiçbir zaman yayımlanmamış kayıtlar, bu yaz albüm olarak piyasaya çıkacak. Songwriter isimli “kayıp” Johnny Cash albümünden ilk parça da dinlemeye açıldı.

Hikâye, 90’ların başında müzisyenin kariyerinde ilk defa bir albüm anlaşması olmadan stüdyoya girmeye niyetlenmesiyle başlıyor. Nashville’de, kızı Rosey ve damadı Mike Daniels’ın sahibi olduğu LSI Studios’da bir dizi demo kaydediyor Johnny Cash. Sonraki yıllarda Rick Rubin’in de desteğiyle tekrar spot ışıklarının altına dönecek olsa da bu demolar herhangi bir plak şirketinin ilgisini çekmiyor ve rafa kaldırılıyor.

Müzisyenin oğlu John Carter Cash, arşiv çalışmaları sırasında bulduğu Songwriter kayıtları, David “Fergie” Ferguson eşliğinde elden geçirmiş; babasının birlikte çalıştığı kimi müzisyenler eşliğinde parçaları son hâline getirmiş. 

28 Haziran’a tarihlenen albüm hakkında konuşan John Carter Cash, babasının müziğine aşina olanlar için de daha önce hiç Johnny Cash dinlememiş olanlar için de ilgi çekici keşifler barındırdığını ifade etmiş. İlk tekli “Well Alright” aşağıdan dinlenebilir.


Universal Music etiketiyle yayımlanacak albümün kapak görseli ve şarkı listesi hemen aşağıda.

Johnny Cash
Songwriter

01- Hello Out There
02- Spotlight
03- Drive On
04- I Love You Tonite
05- Have You Ever Been to Little Rock?
06- Well Alright
07- She Sang Sweet Baby James
08- Poor Valley Girl
09- Soldier Boy
10- Sing It Pretty Sue
11- Like A Soldier