Joker devam filmi için Lady Gaga iddiası

76. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a uzanan ve En İyi Film dâhil 11 dalda Oscar adaylığı elde eden Joker (2019) sonrası, Arthur Fleck’in öyküsü kaldığı yerden devam ediyor. Senaryosunun tamamlandığı, yönetmen Todd Phillips ve başrol oyuncusu Joaquin Phoenix’in çalışmalara başladığı duyurularının ardından, kadroya bir yıldız ismin daha ekleneceği konuşuluyor: Lady Gaga!

Filmin adının Joker: Folie a Deux olarak belirlendiği geçtiğimiz hafta açıklanmıştı. “İki insanın paylaştığı psikotik bozukluk” anlamına gelen “folie a deux” teriminden hareketle, anlatıya Harley Quinn’in dâhil olacağı söylentileri de gündem de kendine yer bulmuştu. Suicide Squad filmlerinde karakteri canlandıran Margot Robbie’nin bu evrende rol almayacağı tahminleri de doğru çıkmış gibi görünüyor. Nitekim haberler, Harley Quinn suretinde izleyeceğimiz oyuncunun Lady Gaga olacağı yönünde.

The Hollywood Reporter’ın haberine göre Joker devam filmi bir müzikal olacak. Lady Gaga ile görüşmeler başlamış fakat henüz imzalar atılmamış. Harley Quinn, DC çizgi romanları ve çeşitli uyarlamalarda Joker karakterinin hem sevgilisi hem de suç ortağı olarak karşımıza çıkıyor. Todd Phillips’in karaktere nasıl bir yorum getireceği şu an için merak konusu.

Gerçekçi bir tona sahip sinema dilinde Martin Scorsese filmografisinden ciddi izler taşıyan, baş karakterini veya dünyasını ehlileştirmeye çabalamayan Joker; seyirci tarafından da çoğunlukla övgülerle karşılanmış, 18+ yaş sınırına rağmen dünya genelinde 1 milyar dolar hasılat barajını aşabilmiş ilk film olarak rekor kırmıştı. Kalabalıklar içinde yalnız bir hayat sürüp gittiği her yerde zorbalığa maruz kalan Arthur Fleck’in gerçeklikten gitgide kopuşu ve başarısız bir komedyenden DC evreninin meşhur kötüsü Joker’a dönüşme sürecini izlemiştik filmde.

Lady Gaga’nın oyunculuk kariyerinden satır başları
The Sopranos “The Telltale Moozadell” (2001)

Televizyon tarihinin kült dizilerinden The Sopranos’da, Lady Gaga’yı henüz dünya starı olmamış, oyunculuk hayalleri içinde bir genç kadın olarak ilk kez gördük. Dizinin üçüncü sezonunda Tony Soprano’nun oğlu AJ ve arkadaşları yüzme yarışı yaparken; o da yarışı izleyen öğrencilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Lady Gaga, kısa bir süre görünen isimsiz karakteri oynamaktan çok mutlu olduğunu söylüyor. Diziyi anmışken, Bant Mag. No:76’da yer alan The Sopranos sözlüğünü okumak isteyenleri şöyle alalım.

Machete Kills (2013)

Robert Rodriguez’in yönettiği Machete serisinin aksiyon dolu devam filmi Machete Kills ile ilk defa bir uzun metrajda rol almıştı Lady Gaga. Harika iş çıkaracağına inanan Rodriguez sayesinde Gaga yıllar sonra oyunculuğa yeniden şans veriyor. La Chameleón adlı karakterle yer aldığı film, gişede sınıfta kalsa da Gaga tabii ki sürpriz etkisi yaratmış ve çok konuşulmuştu.

Sin City: A Dame to Kill For (2014)

Kadrosunda Bruce Willis, Mickey Rourke, Jessica Alba, Eva Green gibilerinin yer aldığı, Robert Rogriguez’in yönetmen koltuğuna oturduğu başka bir yapımla Lady Gaga yeniden beyazperdede. Unutulmaz kliplerinden Telephone’dakine benzer şekilde, bu kez çok kısa ekran süresine sahip bir garsonu canlandırıyor Sin City: A Dame to Kill For’da. 

American Horror Story : Hotel (2015) ve American Horror Story: Roanoke (2016)

Korku ve gerilimi harmanlayan American Horror Story’nin en iddialı prodüksiyonlarından olan  Hotel sezonu, Lady Gaga’nın oyunculuk kariyerinde büyük bir sıçrama. Sezonun asıl mekânı olan otelin sahibi The Countess’i canlandıran Gaga performansıyla karışık eleştiriler alsa da nihayetinde bu rolle kazandığı Altın Küre ödülünü özgeçmişine ekliyor. Antolojinin bir sonraki sezonu olan Roanoke’de ise cadı Scáthach rolünde izlemiştik kendisini.

A Star Is Born (2018)

Bradley Cooper’ın ilk yönetmenlik denemesi olan, birçok kez beyaz perdeye aktarılmış bir öykünün 21. yüzyıl versiyonu A Star Is Born; Lady Gaga’nın yer aldığı son uzun metraj ve elbette en ses getiren işlerinden biri. Film, onun hayat verdiği Ally’nin müzik kariyerinde yükselişini ve bu sürede alkol sorunlarıyla boğuşan müzisyen Jack’le (Cooper) aralarındaki çalkantılı ilişkiyi merkeze alıyor. Ally rolüyle En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar’a aday gösterilmişti Lady Gaga. 

House of Gucci (2021)

Ridley Scott’ın moda dünyasının en sansasyonel olaylarından birini sinemaya taşıdığı, yıldızlarla dolu oyuncu kadrosna sahip House of Gucci, beklentilerin epey uzağında kalmış; Gucci ailesi ve yapımcılar arasındaki tartışmalarla gündem olmuştu. Maurizio Gucci’yi öldürmekten sorumlu tutulduktan sonra “Kara Dul” lakabıyla anılan Patrizia Reggiani’ye dikkat çeken bir İtalyan aksanıyla hayat vermişti Lady Gaga.