Jon Hopkins’ten dinlendirici Thom Yorke cover’ı

2020’nin müzikal yansımalarında coverlar büyük rol oynuyor. Evlerine, stüdyolarına kapanan birçok müzisyen, salgın günlerinde sevdikleri parçaları yeniden yorumlamayı bir tedavi eylemine dönüştürdü belki de.

Ambient techno prodüksiyonlarını, Asleep Versions isimleriyle piyano ninnilerine dönüştüren Jon Hopkins da bir Thom Yorke cover’ıyla karşımızda. Paul Thomas Anderson imzalı bir film eşliğinde 2019 yazında yayımlanan solo Thom Yorke albümü ANIMA’da yer alan “Dawn Chorus” parçası, Hopkins’in piyano dokunuşlarıyla yeniden hayat buldu. Parçanın “resmî klibi” olarak da Dan Tombs’un kadrajından bir sahilde yanan ateşi izlediğimiz, klipten çok enstalasyonu andıran bir video paylaşıldı. 

İngiliz müzisyen, “Dawn Chorus” yorumunu nisan ayında kaydetmiş. Hatta salgının etkisiyle sürreel bir hâle bürünen dünyadan kendini uzaklaştırım stüdyosuna döndüğü ilk gün, tek seferde kaydettiğini söylüyor. Şarkıyı ilk dinlediğinde “gizemli, hipnotik, dolaylı ama sıcak” olduğunu düşünmüş. Akor dizisinin büyüsüne kapılmış ve piyano başında bu notaları keşfe çıkacak boşluklar olduğunu hissetmiş. 

Jon Hopkins, son olarak Toro Y Moi – Flume düeti “The Difference” için yaptığı remiksi paylaşmıştı.

Fotoğraf: Steve Gullick