Juan Wauters ve Frankie Cosmos, Montevideo ve New York

Yazı: Zeynep Naz Çiftçi

Müzikal üretimlerini esprili dili, birbirinden komik Instagram postları, kopmadığı kökenleri ve alaylı kapak tasarımlarıyla derinleştiren Uruguaylı müzisyen Juan Wauters, 2021’e tarihlenen son yayını Real Life Situations’tan sonra haziranda yeni bir albümle karşımıza çıkacak: Wandering Rebel.  

Juan Wauters bu albümde 2002’de yerleştiği New York’tan uzaklaşıp yeniden Uruguay’a dönüyor. Dediğine göre albüm hazırlığına başladığı sırada kendini Güney Amerika’da bulmuş. Albümün yazılış sürecinin başında bir ayı Uruguay sahillerinden birinde elinde iPad’i ile tek başına geçirmiş. Fakat bu bir ayın sonucunda sadece bir şarkı yazılabilmiş, o da yakında albümle birlikte dinleyeceğimiz “Mensaje Codificado”.  

Yine de doğup büyüdüğü yerde tek başına geçen bir ay albüm hazırlıklarının devamına oldukça etki etmiş olacak ki Wauters’ın okyanus üzerinde bir kayalıkta fotoğraflanmış kapak fotoğrafından başlayarak Uruguay sahili teması albümün bütün atmosferine nüfuz etmiş. Önceki albümlerinden aşina olduğumuz Latin ezgilerinin indie folk müziğine bağlanıyor. Bir anlamda 21 yıl önce yeni bir sayfa açmak için ayrıldığı yere dönmüş, geride kalan zamanı kurcalıyor. 

Juan Wauters, yaklaşan albümün ikinci tadımlığı “Modus Operandi” için, “Fool” ve “Sappho” şarkılarıyla indie pop sahnesinde adından söz ettiren New Yorklu grup Frankie Cosmos’un solisti Greta Kline ile buluşmuş. Şarkının Fatos Marishta yönetmenliğinde çekilen klibi, Juan Wauters ve Greta Kline’ınn aylak aylak dolaşıp tuşlu telefonlarıyla konuşmaya çalıştıkları sokaklarda geçiyor.  

Klip şehrin çok kültürlü ortamını farklı etnik kökenlerden insanları aynı sahnede göstererek başlıyor. Ardından gökkuşağı bayrağının yanında İtalya ve Uruguay bayraklarını görüyoruz; burası Uruguay’ın başkenti Montevideo. Wauters, memleketine selam göndermeyi unutmuyor ve klibe burada çekilmiş sahneler ekliyor.  

Klipte, Frankie Cosmos’a ilham veren 2000’ler New York’unun anti-folk sahnesinini etkilerini de tespit etmek mümkün. Farklı kültürlerin yaşandığı farklı sokaklardan şenlik görüntüleriyle klip “New York City!” diye bağırıyor. 2023’ten bir zaman makinesiyle uzaklaşıp Y2K kültürünün zirve zamanına ışınlanıyoruz kliple. Klip de Marishta’nın dijital ve miniDV kameralarıyla, gerilla ve sokak tarzını yansıtacak şekilde kayda alınmış. Wauters ve Kline, klip boyunca kalabalıkta birbirilerini bulmaya çalışıyor, onların birbirini bulamamaları bize Montevideo ve New York’un sokaklarını seyretme şansı olarak dönüyor. 

Juan Wauters modern zamanlarda bir gezgin. 2019’da İspanyolca albümü La Onda de Juan Pablo’yu oluşturmak için materyal toplamak ve esin kaynağı bulmak adına Güney Amerika’yı dolaşmaya çıkıyor. Sonrasında 2021’deki Real Life Situations albümü için tekrardan Kuzey Amerika’ya dönüyor ve Mac DeMarco, Homeshake ve Nick Hakim ile buluşuyor. Wandering Rebel albümünde ise müzisyenin iki evini, Kuzey ve Güney Amerika’yı aynı odada dinleyeceğiz. Uruguay ve New York, yani kalbinin iki yarısı. 

2 Haziran’da Captured Tracks etiketiyle yayımlanacak albümün kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda. 1. Eloping
2. Milanesa al Pan (ft. Zoe Gotusso)
3. Nube Negra (ft. Y La Bamba)
4. Amor, Amor
5. Modus Operandi (ft. Frankie Cosmos)
6. Bolero (ft. Super Willy K)
7. Mensaje Codificado
8. Millionaire
9. Wandering Rebel (ft. John Carroll Kirby)
10. Carriage
11. Let Loose
12. En Un Barrio De Montevideo