Venedik’in bu seneki jüri başkanı Julianne Moore

Guillermo Del Toro, Bernardo Bertolucci, Cate Blanchett, Jane Campion, Quentin Tarantino, Sergio Leone, Annette Benning, David Lynch…. Sinema sanatına farklı sıfatlarla önemli katkılarda bulunmuş bu efsaneler, geçmişten bugüne Venedik Film Festivali’nde jüri başkanlığı yapmış sinemacılar listesindeki isimlerden birkaçı. 2021’de Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun başkanı olduğu Venedik jürisine bu yıl Julianne Moore liderlik edecek.

31 Ağustos – 10 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 79. Venedik Film Festivali’nin uluslararası jürisinde Julianne Moore dışında dünya sinemasından heyecan uyandıran isimler yer almakta: Mariano Cohn (Arjantin), Leonardo Di Costanzo (İtalya), Audrey Diwan (Fransa), Leila Hatami (İran), Kazuo Ishiguro (Japonya) ve Rodrigo Sorogoyen (İspanya).

When You Finish Saving the World

Kariyerinde iki Emmy, iki Altın Küre ve bir Oscar ödülü bulunan Julianne Moore, son olarak Jesse Eisenberg’ün yönettiği, A24 yapımı When You Finish Saving the World filminde rol almıştı. Yakın gelecek projeleri arasında Benjamin Caron’un New Yorklu bir dolandırıcıyı anlattığı yeni filmi Sharper, bir Instagram ünlüsü ile kamyon sürücüsünün beklenmedik dostluğunu konu edecek Mothertrucker ve başrollerini Natalie Portman’la paylaşacağı yeni Todd Haynes filmi May December var.

79. Venedik Film Festivali’nin merakla beklenen programının ay sonunda duyurulması bekleniyor.