Kaan Düzarat: “Akademi bitse de iletişim kopmuyor, iş birlikleri devam ediyor”

Red Bull Music Academy (RBMA) için başvurular devam ediyor. Bizler de bu RBMA’ya katılmış olan yerli müzisyenlerle RBMA başvuru süreçlerini, deneyimlerini ve dahasını konuşuyoruz. Sıradaki konuğumuz, bu Cumartesi Peyote Cennet Bahçesi’nde gerçekleşecek RBMA Sunset’te sahnede olacak Kaan Düzarat.

RMBA’ya başvurmaya nasıl karar verdin? Başvuru sürecindeki hazırlığın nasıl oldu?

2005 gibi duymaya başladığımdan beri ara ara düşünüp bir türlü göndermemiştim formu. Barış K, Tufan Demir, Ahu gibi arkadaşlarım gitmişlerdi ve iyi bahsediyorlardı. Daha sonra 2012’de Tokyo’da yapılacağını duyunca, Tokyo’yu çok merak ettiğim ve kendime eskiye nazaran müzikal açıdan biraz daha hazır hissettiğim için başvurmaya karar verdim. O yıl seçilemedim. Tokyo da maalesef Tsunami olayı yüzünden iptal olmuştu. Sanırım Madrid’e almışlardı o yıl akademiyi son anda. Ertesi yıl yeniden başvurdum. Bu kez New York’tu ve seçildiğimi haber eden o güzel mail bir gün mail kutumda belirdi.

RBMA’daki deneyimlerinden biraz bahseder misin? Nasıl bir süreç vardı, ne gibi workshop’lara katıldın, hangi müzisyenler yer alıyordu?

Birbirinden değerli, farklı müzikal zeminlerden gelen konuşmacılarla lecture’larla başlıyordu gün. Günde 1-2’şer saatlik 2-3 lecture dinliyorduk. Van Dyke Parks, Debby Harry, Ryuichi Sakamoto, Alva Noto, Phillip Glass, Giorgio Moroder, Q-Tip, Questlove, Seth Troxler, Richie Hawtin, Steve Harrington, Lee Scratch Perry gibi isimleri on beş kişilik katılımcı çetemizle ve RBMA ekibiyle samimi bir salonda dinleme, soru sorma, tanışma şansım oldu. Ardından, aynı binada öğle yemeğine geçiliyordu ve peşinden stüdyo session’larda Matthew Johnson, Dorian Concept, Branko gibi studio koçlarıyla çalışıyorduk, katılımcılar içinden kafamıza, çıkarmak istediğimiz sese uyacağını düşündüğümüz arkadaşlarla. Carrot Green, Flako yani Dirg Gerner, Pick a Piper’dan aynı zamanda Caribou’nun davulcusu Brad Weber, Louis Baker, Evian Christ, T Williams, Trancemicsoul, De La Montagne, Benjamin Dmage aynı dönemi paylaştığım, birlikte vakit geçirdiğimiz, kayıtlar yaptığımız katılımcılardı. Stüdyo saatleri akşama doğru yerini şehrin mekanlarına yayılan parti ve konserlere bırakıyordu. O sene DFA 12. yıl etkinliği programa dahil edilmişti. Fena partiydi. Ayrıca on beş gün boyunca Lee Scratch Perry, Metropolitan Museum of Art’ta Ryuichi Sakamoto ve Alva Noto konseri, Afrika Bambaata, Egyptian Lover, Pantha Du Prince’in kilisede gerçekleşen büyüleyici Bell Laboratory konseri, Giorgio Moroder’in uzun aradan sonra sahnelere döndüğü ilk konserini izleme şansım oldu. Bu gecelerde açılış setlerini biz katılımcılar yapıyorduk. Kısaca bu on beş günü konuşmalar, stüdyo saatleri ve gece parti/konserleriyle neredeyse uyumaya zaman kalmadan geçiriyorduk. Tıpkı çok aktif, sürekli gig’den gig’e turlayan veya yoğun stüdyo kayıtları döneminde olan sanatçılar gibiydik. On beş günlük sıkıştırılmış aktif müzisyen hayatı.

Senin için RBMA ne anlama geliyor ve hayatını nasıl değiştirdi?

Hayat boyu saklayacağım bir oda dolusu anı gibi RBMA. Çok eğlenceli, öğretici, ilham verici bi’ iki hafta geçirdim orada. Güzel tarafı, akademi bitse de iletişim ve iş birlikleri devam ediyor.

performs at RedBull Music Academy Radio Fest in Istanbul, Turkey on December 07th, 2013

RBMA’ya katılacaklara ne gibi önerilerde bulunursun?

Formu son dakikaya bırakmadan, sindire sindire doldursunlar. Hatta bittiğinde hemen göndermesinler, son haftaya kadar ara ara okuyup düzeltmek ya da ekleyip çıkarmak gerekebilir bazı cevapları. Katılmasalar bile müzikle ilgili hedefleri olan her müzisyenin formu doldurmasını öneririm. İnsana kendini dışardan görme fırsatı veriyor. Kendinize dürüst olun doldururken.

RBMA sayesinde tanıştığın en ilham verici isim kimdi?

Yukarda yazdığım isimlerin tamamı ve daha fazlası. Hala da RBMA yolumun birçok ilham verici isimle kesişmesine vesile oluyor. Van Dyke Park’in lecture’ı ilham vericiydi. Müzik ve dürüstlük, müziğin önce kendine dürüst ve gerçek olması gerekliliği üzerine çok tatlı bir anlatım dili olan biriydi. Yine Questlove da çok etkileyiciydi. J Dilla ile birlikte geçen yıllarından bahsetmişti çokça. Matthew Johnson stüdyolarda birlikte vakit geçirdiğim çok yetenekli bir elektronik müzik ustası. Onunla canlı analog performans workshop’unda yer almıştım. Çok keyifliydi.

RBMA’ye başvurmak ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.