Kansai Yamamoto (1944-2020)

Avangart koleksiyonları ve David Bowie’nin Ziggy Stardust’a dönüşmesinde büyük rol oynayan tasarımlarıyla bilinen Japon moda tasarımcısı Kansai Yamamoto 76 yaşında hayatını kaybetti. Yamamoto’nun bir süredir savaştığı lösemiye yenik düştüğü biliniyor. 

70’lere damgasını vuran Yamamoto, Londra Moda Haftası’na katılan ilk Japon tasarımcı olmuştu. David Bowie’nin Ziggy Stardust ve Aladdin Sane ile dünyaya demek istediklerini aktarmasında büyük emeği olan tasarımcı, aynı zamanda Elton John, Stevie Wonder ve John Lennon gibi kült müzisyenlere de kıyafetler tasarlamıştı. Yamamoto’nun tasarımları içinde gördüğümüz en son isimlerden biri de aykırı ve dikkat çeken tarzıyla Lady Gaga.

Renkli ve sıra dışı tasarımları için ilhamını klasik Japon kültüründen alan Yamamoto, 1965’te modayla ilgilenmek için okulu bırakmadan önce mühendislik okuyordu. 1971’de kendi şirketini kuran tasarımcı, Londra Moda Haftası’ndaki şovu ardından David Bowie için fütüristik kıyafetler tasarlayarak, iki yeni karakter dünyaya getirdi. 

Rengârenk desenler, kimonolar ve tulumlar içinde görmeye alışık olduğumuz Bowie’yle kimyaları oldukça uyuşan Yamamoto; 90’larda müzik, dans ve modayı harmanlayarak hazırladığı etkinliklerle gündeme oturdu. “Süper şov” adını verdiği etkinlikler, İngiltere ve Amerika dışında; Hindistan, Rusya ve Vietnam gibi ülkelerde de büyük yankı uyandırıyordu. 1993 yılında Rusya’daki şovuyla yaklaşık 120 bin seyirciyi Kızıl Meydan’da bir araya getirdiği biliniyor. 

Cinsiyete dair tabuları yıkmak için Mars ve Dünya arasında yolculuk eden Bowie’ye zamanın ötesinde tasarımları ve kaleydoskopik renkleriyle yol gösteren tasarımcı, 2013 yılında Londra podyumlarını büyülemek için moda sahnesine geri dönmüştü. 

Yazı: Asena Büyük

Yükleniyor...