Kaptan Zaman: Avustralya’da düzenlenen ilk pop müzik festivali

1970 Ocak’ının son haftasonunda Avustralya’daki pop müzik sevdalıları binler halinde Sydney’nin kuzeyinde yer alan bir çiftlikte ülkede düzenlenen ilk pop müzik festivali için toplanmaya başladı. “Kutsal Pop Yolculuğu” (Pilgrimage for Pop) başlığıyla tanıtılan Ourimbah festivali, 1969 yazına damgasını vuran Woodstock’tan sadece birkaç ay sonra cereyan edecekti. 

Dönemin rock grubu Nutwood Rug Band tarafından düzenlenen festivalin programı bir kısmı bu festivalde ilk konserini veren lokal isimlerden oluşuyordu. Nutwood Rug Band’in yanı sıra Tamam Shud, Tully, Levi Smiths Clefs, Doug Parkinson In Focus, The Aztecs, Wendy Saddington ve Leo De Castro & Friends, festivalde çalanlardan bazıları. 

Düzenleyiciler uluslararası bir ismin bu lokal festivalin tanıtımı adına büyük sükse yapacağının farkındaydı. Nitekim festivale bir hafta kala John Lennon ve Yoko Ono’nun da Ourimbah’da olacağı söylentileri yayıldı, gazetelere basıldı. Sonradan ortaya çıktı ki davet Londra’ya ulaştığında festival başlamıştı. O sırada Danimarka’da tatilde olan Ono ve Lennon, bu daveti ancak festival bittikten sonra aldı. Önemli değildi. İhtiyaç duyulan sansasyon yaratılmıştı. Her türlü tüketimin bir hayli yoğun yaşandığı notu düşülen festival ertesi günü gazetede “Nazik Bir Kaos” başlığıyla anıldı.