Karantinadaki bir Larry David’le kavuşmaya sayılı günler kala

Sabır en büyük erdemse, Curb Your Enthusiasm’in sadık takipçileri kadar erdemlisi var mı, tartışılır. Sezonları arasına yıllar koymak üzerine garip bir şöhret edinen HBO dizisi az buz değil, 2000’den bu yana devam ediyor. Yine de henüz 10 sezon devirebildi. İzlediğimiz son sezon 2020 başlarında, bir önceki 2017 sonbaharında, ondan önceki ise 2011 yazında yayımlanmıştı. Pandemi süreci Larry David ve dostlarına öyle ilhamlar vermiş ki bu sefer o kadar da beklememize lüzum olmayacak anlaşılan.

Geçtiğimiz gün Succession’ın dönüşü için takvimlerde ekim ayını işaretlememizi buyruk veren HBO, kataloğundaki kimi diğer yapımların tarihlerini de arka arkaya müjdeledi. How to with John Wilson kasımda, Insecure ekimde ve evet, Curb Your Enthusiasm de ekimde kaldıkları yerden devam edecekler. Peki gözümüz yollarda beklediğimiz 11. sezondan ne ummalıyız?

Showrunner Jeff Schaffer’ın da onayladığına göre kült komedinin yeni bölümleri, küresel salgının dünyayı vurduğu bir gerçeklikte geçiyor. Agorafobiye sahip ve doğuştan sosyal mesafeli karakterimizi, sosyal alışkanlıklarımızı sıklıkla unuttuğumuz bu süreçte izleme fikri, şüphesiz çok çekici. Yalnız ve izole olarak geçirilen zamandan büyük keyif alacağını tahmin etmek zor değil. Yine de beklentileri ters yüz edebileceklerini ekliyor Schaffer.

Yarı doğaçlama kurgusuyla televizyona yeni bir komedi anlayışı getiren Curb Your Enthusiasm, 100 bölümü arkasında bırakmıştı. Daha nice 100 bölümlere demek istiyoruz fakat kimi söylentiler, 12. sezonla birlikte final yapılacağına işaret ediyor.