Katia Repina ve Carla Moral’ın fotoğraf serisinin interseksler için yarattığı güvenli alanlar

“İnsanların bizi yanlış anlamasıyla, birbirimizi daha da yanlış anlamaya başlayan bir insan grubuyuz biz.” İnterseks aktivist Thea Hillman, içinde bulunduğu topluluğu bu şekilde tanımlıyor. Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 2’sinin interseks özellikleriyle doğmasına rağmen ne bu alanda yeterince bilimsel araştırma yapılıyor, ne de insanları bu konularda bilinçlendirecek aktiviteler. Katia Repina ve Carla Moral’ın “My Own Wings” serisini oluşturan belgesel fotoğrafları, Rusya, Ukrayna, Meksika, Şili, İspanya ve ABD’deki interseks hayatlarla konuşuyor. Bu seride görselden öte, “sohbetler ve yaratılan güvenli alan önemli”.

Repina ve Moral, gezdikleri şehirlerde fotoğrafladıkları insanlarla röportajlar yapıyor, tıbbi kayıtlar topluyor, sosyal ve medikal uzmanlarla görüşüyor. İnterseks deneyiminin barındırdığı karmaşık katmanları anlaşılır bir dille aktarmaya çalışıyorlar. 

Fotoğraflarında istenmeyen ameliyatlar, intersekslere uygulanan sistematik şiddet, bilimden hukuka kadar birçok alandaki “binary” kategorizasyonlarından dolayı ötekileştirilme, kimlik krizi gibi pek çok konunun izini sürüyorlar. Mesajları da şöyle: “İnterseks hakkında birçok farklı yanlış anlama var – her bir konuya ayrı ayrı ses verilmesi çok önemli.”

Yazı: Cansu Çubukçu