“Keeper of the Lost Cities” uyarlaması ve yaklaşan diğer Ben Affleck projeleri

Shannon Messenger’ın çok satan kitap serisi Keeper of the Lost Cities, Disney tarafından sinemaya uyarlanacak. Filmin yönetmeni Ben Affleck, senaristi ise Kate Gritmon.

“Yanlış kişi doğru cevapları bulmadan önce, yeni kurulan evrenin anahtarını çözümlemesi gereken” telepatik bir genç kızın öyküsünü anlatacak Keeper of the Lost Cities. Baş karakterimiz on iki yaşındaki Sophie, nihayet gizli telepatik yeteneğinin nereden geldiğini keşfettiğinde, aslında insan olmadığını, ancak bizimkiyle yan yana var olan başka bir dünyadan olduğunu öğrenecek. 

Kaynak materyal olan kitap serisine yakından bakalım

Barnes & Noble’ın 2020’nin en iyi genç okur kitabı seçilen, 2020 Goodreads Choice Award yarı finalisti ve California Altın Madalyası da dâhil olmak üzere pek çok ödülün sahibi olan popüler seri Keeper of the Lost Cities, uyumsuz baş karakterinin hikâyesine odaklanıyor.

Sophie, okuldaki sosyal çevresiyle ve ailesiyle uyum sağlamakta zorlanan, oldukça zeki ve içe kapanık bir genç kız. Bir telepat olduğunu ve insanların zihnini okuyabildiğini hiç kimsenin bilmediğini düşünüyor ama küçük sırrı, sandığı kadar gizli değilmiş gibi görünüyor. Nitekim Sophie, gizemli ve sevimli bir çocuk olan Fitz’le tanıştığı gün yalnız olmadığını öğreniyor. Fitz de tıpkı onun gibi insanların zihnini okuyabiliyor ve kendini bu dünyaya ait hissetmiyor. 

Onunla tanışmasıyla birlikte “bu dünyaya ait hissetmemesinin” kendisinden kaynaklı bir sorun olmadığını anlayan Sophie, gerçek kökenini bulabilmek için ailesiyle vedalaşıyor ve kendini bambaşka bir serüvenin içinde buluyor. Çıktığı bu yolculukta; Sophie’nin karanlıkta kalmış tarafları, kafasındaki cevaplanmamış sorular ve gerçek kimliğine dair gizemler birer birer açığa çıkıyor. 

Bakalım son beş yılda kamera arkasına geçmeyen Affleck, bu heyecan verici kitabı nasıl uyarlayacak. 

Affleck’in yaklaşan diğer projeleri    

The Last Duel

Kral VI. Charles ve Şövalye Jean de Carrouges’in arasında geçen bir düelloyu konu alan tarihi dram filminin 2021’de vizyona girmesi planlanıyor. Affleck, Kral VI. Charles’ı canlandıracağı filmin aynı zamanda yapımcı kadrosunda da.

Justice League: The Snyder Cut

Joss Whedon yönetmenliğinde vizyona girdiğinde çokça eleştiri toplayan bu filmin Zack Snyder versiyonu hayranlar tarafından büyük merakla bekleniyor. HBO Max, projeyle ilgili şimdiye kadar sadece otuz saniyelik bir sneak peek yayınlamakla yetindi.

Ghost Army

Affleck’in yönetmen koltuğuna geçeceği bir diğer kitap uyarlaması. II. Dünya Savaşı’nda ABD’nin savaş taktiği olarak feda ettiği askerleri konu eden Rick Beyer imzalı kitabın sinematik uyarlamasında Ben Affleck kamera karşısına da geçecek.

Witness The Prosecution

Türkçeye Beklenmeyen Şahit ismiyle çevrilen Agatha Christie romanının film uyarlamasında da hem yönetmen, hem başrol olarak karşımıza çıkacak Ben Affleck. Deneyimli bir avukatı, “hayatının en dramatik davasında” izleyeceğiz.

Yazı: Bahriye Şevval Gülteki