Kendrick Lamar ve South Park yaratıcılarından sinematik ortaklık

Son albümü DAMN’den bu yana yaklaşık beş yıl geçen Kendrick Lamar, diskografisinin beşinci uzunçaları olacak yeni albümü için 2022’yi işaret etmişti. Compton’ın yeni nesil rap kahramanı, 17 yıldır birlikte çalıştığı Top Dawg Entertainment bünyesinden de bu yıl itibariyle ayrılıyor. Yani söz konusu yeni albüm, Top Dawg etiketiyle yayımlanacak son işi olacak.

Yeni Kendrick Lamar albümünün içeriği, hangi etiketle ve ne zaman yayımlanacağı hâlâ sır gibi saklanıyor fakat kendisi sinema dünyasındaki bir atılımıyla gündemimize teşrif etti. Haberler, Lamar’ın South Park yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone’la bir iş birliğine gittiği yönünde. Üçlü, bir canlı aksiyon komedi filminin yapımcılığını üstlenecek.

2000’lerin absürtlük harikası Wonder Showzen’in yaratıcısı Vernon Chatman, ilk uzun metrajını yönetmek üzere kadroda. Kendisi 20 yıldır South Park ekibinde de yazar ve yapımcı olarak görev alıyor. Chatman’ın müzik dünyasından geçmiş iş birlikleri arasında Snoop Dogg’un MTV’de kısa bir süre yayında kalan skeç komedisi Doggy Fizzle Televizzle da var.

Kendrick Lamar da projeye prodüksiyon şirketi pgLang ile dâhil. Filmin ismi henüz açıklanmadı ama kısa bir sinopsis paylaşıldı. Bir tür “yaşayan tarih müzesi”ndeki stajını, bir canlandırmada köle rolünü oynayarak yapan Siyah bir erkek, anlatının merkezinde. Baş karakterimiz bu performansı sergiledikçe geçmiş ve şimdiki zaman birbirine giriyor; beyaz kız arkadaşının ailesinin önceki jenerasyonlarının, yıllar yıllar önce kendi ailesine “sahip olduğunu” fark ediyor. 

Konu oldukça ağır gibi görünse de işin içinde South Park ve Wonder Showzen referanslı bir yaratıcı ekibin yer alıyor olması, sürreel bir deneyimin yaklaşmakta olduğuna işaret ediyor. 2018’de Power dizisinde ufak bir rolle kamera karşısına geçen Kendrick Lamar, yapımcısı olduğu filmde herhangi bir karakteri canlandıracak mı, merak konusu.

Yeni albüme dair söylentiler

Önümüzdeki ay ABD’nin en büyük spor olaylarından biri olan Super Bowl’da sahne alacak Kendrick Lamar, bu süreçte yaklaşan albümüne dair ilk ipuçlarını verebilir, hatta bir şarkı bile paylaşabilir. Ünlü Twitch yayıncısı ve müzik eleştirmeni DJ Akademiks, geçtiğimiz hafta yaptığı bir yayında yeni albüme dair sıkı bir iddiayla çıkageldi. Lamar’ın şu anki plak şirketiyle olan sözleşmesini sona erdirmek için sıradan bir albüm yayımlayıp, hemen ardından başka bir etiketle daha görkemli bir başka albüm savurabileceğinden bahsediyor kendisi. Geçmişte Frank Ocean’ın da benzer bir hamle yaptığını hatırlatan DJ Akademiks, rap âleminin oldukça “içinden” bir kişi olduğu için bu iddianın gerçek olma ihtimali pek de hafife alınmamalı.