Kiasmos’a saatler kala: Ólafur Arnalds ve kadim dostları

Sigur Rós, Björk ve Gus Gus gibi isimlerle birlikte İzlanda’nın müzik dünyasına verdiği en hakiki hediyelerden biri olan 28 yaşındaki besteci Olafur Arnalds, başka bir İzlandalı yetenek Janus Rasmussen ile başladığı Kiasmos projesiyle bu akşam Salon IKSV sahnesinde olacak. Heyecanla beklediğimiz konsere saatler kala kendimizi tutamadık ve ilk albümünü birkaç hafta önce yayınlayan Kiasmos’tan yola çıkarak, işlerine hayranlık duyduğumuz Arnalds’ın kadim dostlarıyla yayınladığı kayıtları gözden geçirmeye karar verdik…

kiasmos-2014-6-aralik-salon-iksv

Ólafur Arnalds & Janus Rasmussen – Kiasmos (2014)
Bu akşam canlı dinleme fırsatı bulacağımız Kiasmos’un temelleri 2009 yılında dayanıyor. Arnalds ve Rasmussen ikilisi halihazırda yürüttüğü projelere entegre edemediği fikirlerini yepyeni bir başlangıçla somutlaştırmaya karar vererek Kiasmos projesine başlıyor. Geçen birkaç yıl içerisinde oldukça yoğun olan ikili, 2014’ün başlarında Ólafur’ün Reykjaví’teki yepyeni stüdyosuna kapanıp mevcut işlerinden bambaşka bir müzikal forma ve harika bir atmosfere sahip parçalar üretiyorlar. Bunlardan bazıları daha önceki işlerden esinlenilerek bazıları ise girdikleri yaratım sürecinde sıfırdan ortaya çıkmış. 2009’da Rival Consoles ile yayınladıkları ortak EP’nin (65 / Milo) ardından 2012’te başka bir EP (Thrown) ile Kiasmos’un deneysel sinyallerini tüm dünyaya yaymaya başlayan ikili 27 Ekim’de grupla aynı adı taşıyan ilk albümünü yayınladı. Klasik ögeleri deneysel bir biçimde elektronikleştirip, sade ritimler, derin baslar ve minimal synth ezgileriyle harmanlayan Kiasmos’un şiddetle önerdiğimiz Iceland Airwaves performansına göz atmadıysanız hemen aşağıda bulabilirsiniz!

Ólafur Arnalds & Arnór Dan – For Now I Am Winter (2013)
Hemen aşağıda okuyacağınız, 2004 yılındaki beklenmedik gelişmeyle değişen kariyerine büyük bir ivmeyle devam eden Ólafur’ün yayınladığı üçüncü stüdyo albümü For Now I Am Winter’da yer alan dört şarkıda İzlandalı grup Agent Fresco’nun vokalisti Arnór Dan’in ruhumuzu okşayan sesiyle karşılaşıyoruz.

Ólafur Arnalds & Nils Frahm – Stare (2012)
Listenin belki de en bomba üretimi, modern klasik müziğin en yetenekli isimlerinden ikisi kesiştiren, harika kayıtlar yayınlayan İngiliz plak şirketi Erased Tapes Records’un en iyi yayınlarından biri: Stare.
Berlin doğumlu genç besteci Nils Frahm ve Olafur Arnalds’ın bütün sınırları aşarak adeta tek bir zihin, beden ve ruhta bütünleşmesiyle ortaya çıkan Stare’de her dinleyişimizde tüylerimizi diken diken eden, muhteşem bir atmosfer var.

https://www.youtube.com/watch?v=J2yEVky_ql8

Ólafur Arnalds & Heaven Shall Burn – Antigone (2004)
2000’li yılların başında çeşitli yerel gruplarda davul çalan Arnalds, hayranlık duyduğu Alman metal grubu Heaven Shall Burn’ün öncesinde çaldıkları bir konserin ardından gruba kendi demolarından oluşan bir CD veriyor. Bundan birkaç ay sonra Arnalds ile iletişime geçen grup ondan 2004 yılında yayınlayacağı Antigone albümünün giriş ve çıkış parçalarını yazmasını istiyor. Avrupa’da büyük bir başarı yayınlayan albüme bestelediği klasik tarzdaki bu parçalar Arnalds’ın kariyerinin dönüm noktalarından biri oluyor ve nihayetinde tamamı bu türde parçalardan oluşan albümlerle solo kariyerine başlıyor.