Kill Some Men: "Bolca renk, dans ve gürültü"

Kendine Has Demonation Festivali No:8 kapsamında arkaoda’da sahne alacak olan yepyeni İstanbullu ikili Kill Some Men, 1960’ların kadın punk müzisyenlerinden aldığı ilhamı farklı bir estetiğe dönüştürüyor. Eylül Keleş ve Robogeisha’nın iş birliği olan Kill Some Men, festival öncesinde sorularımızı yanıtladı.

Sizi daha önce hiç dinlememiş olanlar için biraz müziğinizi oluşturan elementlerden ve şarkı yazım alışkanlıklarınızdan bahseder misiniz?

Yaptığımız şarkıları 60’lardaki kadın punk gruplarının şarkılarından esinlenerek yapıyoruz. Ya şarkı sözlerine başvuruyoruz ya da seçtiğimiz şarkının kilit bir noktasından yola çıkarak yepyeni bir parça yaratıyoruz. Genelde şarkılar seçildikten sonra ilk Esra’nın (Robogeisha) bir çalışma süreci oluyor. Üzerine Eylül vokal ve synth partisyonları ekliyor ve prova alıyoruz. Yaptığımız müzikte birbirimize yakın olduğumuz için şarkıların çıkış süresi çok uzun ve zorlayıcı olmuyor. 

Kill Some Men için müziği canlı olarak dinleyiciye sunmak ve kayıt arasında ne gibi farklılıklar var? Demonation kapsamındaki konserinizde bizi ne gibi farklılıklar bekliyor?

Zaten amacımız canlı olarak dinleyiciyle buluşmak ve yaptıklarımızı canlı sergilemek. Grubu kurduğumuzda enstrüman kullanmak gibi bir düşüncemiz yoktu. Hatta “Typical Girls” ve “Gimme Brains”te herhangi bir enstrüman yok. Fakat Demonation vesilesiyle grubu zenginleştirmeye ve enstrüman eklemeye karar verdik. 5 Ocak’ta sizi bolca renk, dans ve gürültü bekliyor olacak. 

İsminizin hikayesi nedir? Günümüz müzik sahnesinde böylesine iddialı bir isimle üretim yapmanın ne gibi avantaj ve dezavantajları olduğunu düşünüyorsunuz?

Aslında isim üzerinde çok fazla düşünmedik. Grubu nasıl bir anda kurmaya karar verdiysek, isim de bu grubu kurma amacımızla özdeşleşmiş oldu. Bir bakıma ismin sahip olduğu iddia ve sertlik yaptığımız müzikle de özdeşleşiyor. Şarkıları yapma sürecinden en küçük noktaya kadar sadece ikimiz ilgileniyoruz. Türkiye’de bu türde müzik yapan kadın sayısının erkeklere oranla çok fazla düşük olmasını biraz sert ve esprili bir şekilde eleştirmek istedik. İsmimizi duyanlar şaşkınlıkla beraber esprili buluyor. Şimdilik herhangi bir dezavantajı olduğunu düşünmüyoruz. 

2018’e dair planlarınızda neler var? Bizi önümüzdeki yıl Kill Some Men cephesinden neler bekliyor?

Şimdiden 2018 senesi için etkinlik/konser davetleri gelmeye başladı. Başladığımız gibi hızlıca üretime devam edip, bol bol organizasyonda çalmayı planlıyoruz.