Kim Gordon, kürtaj hakkından mahrum bırakılan kadınlarla dayanışıyor

Kim Gordon, kariyerinin ilk solo albümü No Home Record’ı 2019’da Matador Records etiketiyle yayımladı. Ardından Bill Nace’le hayat verdiği Body/Head projesiyle güçlerini Wolf Eyes’ın Aaron Dilloway’iyle birleştirdiği ve Body/Dilloway/Head isimli üç şarkılık tematik albümü kaydetti. Sırada yeni bir solo Kim Gordon şarkısı var.

“Grass Jeans” isimli yeni şarkısıyla bir dayanışma çağrısı yapıyor Kim Gordon. Sözü kendisine bırakıyoruz:

“Bana sıklıkla şu soru soruluyor: ‘Müzik politik düzlemde insanlar için bir şeyleri değiştirebilir mi?’ Tabii ki değiştirebilir! Ama bunu dinleyicinin bir şeye dönüştürmesi gerekir. Bu şarkıyı alarak kadınların kendi kaderlerini belirleme hakkını korumak ve erişilebilir kılmak konusunda bana yardım edin ve Fund Texas Choice’un herkes için kürtajı mümkün kılmak için gösterdiği kolektif çabayı destekleyin. Teşekkürler, bu çok fazla şey ifade ediyor.”

Şarkının tüm mecralardan elde edilecek geliri, Fund Texas Choice hareketine bağışlanacak.

Neler olmuştu?

Teksas eyaletinde altı haftayı geçmiş gebeliklerde kürtajı yasaklayan düzenleme, 1 Eylül 2021 günü yürürlüğe girdi. ABD Başkanı Joe Biden, bu yasayı “aşırı” olarak tanımlamış ve kadınların anayasal haklarının ihlal edildiğini söylemişti. Biden yönetiminin bu yasanın iptali için açtığı dava sonucunda ekim ayında “Kalp Atışı Yasası” olarak anılan madde askıya alındı. Eyaletin en büyük kürtaj karşıtı grubu olan Texas Right to Life (Teksas Yaşam Hakkı), “Aktivist yargıçlar, kürtaj sektörüne hizmet etmek için taklalar atarak emsali, yasayı eğip büküyor.” açıklamasıyla yasanın yeniden yürürlüğe girmesi yönünde kampanya yapmaya devam ediyor.

Fund Texas Choice oluşumu, Teksas sakinlerinin eşit ve güvenli şartlarda kürtaj hakkına erişebilmesi için faaliyet gösteriyor. İhtiyaç sahiplerinin ulaşım ve tedavi masraflarının karşılanmasının yanı sıra kürtajın bir hak olduğu konusunda bilinç oluşturma motivasyonuyla kurulan Fund Texas Choice, insanların kendi bedenlerine dair söz hakkına sahip olmasının kaçınılmaz olduğu vurgusunu yapmakta. 

Müzik dünyasından Fund Texas Choice’a destek çıkanlar Kim Gordon ile sınırlı değil elbet. Brooklyn merkezli Steakhouse Records, 1 Ekim’de 79 parçalık You’re Gonna Be Great 2 – A Compilation in Support of Fund Texas Choice isimli bir toplama albüm yayımladı. Josh Erickson, Lady Pills, Debra Messy, Crisman ve nicesinin yer aldığı albümün tüm geliri derneğe bağışlanıyor. Bağımsız plak şirketi, 2020 yazında New York’taki okullarda herkes için eşit eğitim imkânları yaratmak için mücadele eden IntegrateNYC’ye destek olmak için benzer bir girişimde bulunmuş ve 51 şarkılık You’re Gonna Be Great – A Compilation in Support of IntegrateNYC albümünü yayımlamıştı.

Bant Mag. No:76’da konuğumuz olan Shannon Lay de 3 Eylül’de Bandcamp Friday kapsamında yayımladığı enstrümantal şarkısı “Good Time”la Fund Texas Choice’a destek çıkmıştı.