Kim Gordon bir jenerasyona nasıl rol model oldu?

Sonic Youth’un Kim Gordon’u, 13 Ekim’de No Icon adlı kitabını yayımlıyor. “Kişisel olarak düzenlenmiş bir koleksiyon defteri” olarak tanımladığı otobiyografi, müzisyenin California’daki gençlik yıllarına ve New York sahnesine atılımına dair. Kitabın önsözünü Sleater-Kinney üyesi ve Portlandia dizisinin yıldızı Carrie Brownstein kaleme almış. 

No Icon’un yayıncısı Rizzoli’nin web sitesindeki açıklamaya göre kitap; Gordon’un kişisel fotoğrafları, dergi ve gazete kupürleri, moda makaleleri, reklam kampanyaları, şarkı sözleri, yazıları, sanat çalışmaları ve özel eşyaları üzerinden sanatçının bir jenerasyona nasıl rol model olduğunu anlatıyor. No Icon, Gordon’un yazı seçkilerinden oluşan Is It My Body ve Thurston Moore ile evliliklerini konu eden Girl in a Band’i takip eden üçüncü kitabı. 

Kim Gordon, uzun kariyerinin ilk solo albümünü 2019’da yayımlamıştı. No Home Record, endüstriyel tınısıyla Gordon’un müzikal evreninde yeni bir sayfa açtı. Albüme Marissa Nadler’in önerisi üzerine, Bant Mag. No:69 için hazırladığımız “Müzik ve sanatta kıyamet yansımaları” dosyasında da değinmiştik.

Yazı: Cansu Çubukçu


Yükleniyor...