King Gizz, çöp ve yaprak üfleyiciler: “Straws in the Wind”

Yeniden mikrotonal gitarı ele alan Avustralyalı grup King Gizzard & the Lizard Wizard’ın “Straws in the Wind” teklisi, ekibin bir çöp fırtınası içinde uçtuğu anlara tanıklık ettiğimiz klibiyle birlikte geldi. 

Uçuşan çöpler, Cinema 4D kullanılarak yerleştirilen modeller, yeşil ekran önünde çekilen bölümler ile oluşturulan kolaj benzeri klip kendin-yap estetiğinin güzel örneklerinden biri. Yaprak üfleyici kullanımının öne çıktığı video, dünyanın yüz yüze olduğu en büyük problemlerden biri olan çöp meselesine dikkat çekiyor. Ayrıca klip, işlerini King Gizzard’ın müziğinin çizime dökülmüş hâli olarak tanımlayabileceğimiz, grubun psikedelik albüm kapaklarının yaratıcısı Jason Gela imzası taşımakta. Hatırlanacağı gibi ekibin birlikte çalıştığı kliplerden bir başkası olan, okyanusun derinliklerine götüren “Fishing for Fishies” de yine kolaj benzeri, son derece keyifli bir işti.

Yeni teklide alışık olduğumuzun haricinde Stu Mackenzie yerine Ambrose Kenny-Smith vokalde ve Stu-Ambrose ortak yapımı olarak tanıtılıyor. Bu yıl değişimden geçen gruptaki bir başka haber de geçtiğimiz ağustos ayında gelmişti. Grubun menajeri ve iki davulcusundan biri olan Eric Moore’ un gruptan ayrılışı ile birlikte ekip artık 6 kişi olarak yoluna devam etmekte. 

King Gizz’in önceki yıllardaki paylaşım sıklığına kıyasla daha sakin geçirdiği 2020’nin önceki aylarında “Honey” ve ”Some of Us” teklileri yayımlanmıştı. Henüz Lizard ailesinden bir açıklama gelmemiş olsa da bu iki tekli ve “Straws in the Wind”i de hesaba katarsak, ufukta yine mikrotonal tınılar duyacağımız yeni bir albümün olduğu konusunda umutların hepten arttığını söyleyebiliriz. 

Yazı: Biçem Kaya