Kışınıza suç katacak 3 yeni polisiye dizi

“Suç benim göbek adım” diyenlerdenseniz aralık ayında ekranlara gelecek, adınızı seslenen üç yeni dizi var. 

Wisting

İlk dizimiz Norveç’ten. Suç ve gerilim kitapları yazarı Jørn Lier Horst’un kitabından uyarlanan yapımın baş rollerinde sürpriz bir isim, Matrix’ten tanıdığımız Carrie-Anne Moss var. Dizi yıllardır yakalanamayan bir seri katili enselemeye ant içmiş Norveç’li dedektif Wisting ve ona yardım için gönderilen CIA ajanı Moss’un ekseninde ilerliyor. Norveç televizyonlarında bu sene başında yayınlanan dizi BBC’nin radarına girdi ve kanal tarafından alındı. Bu da dizinin dünyaya açılması anlamına geliyor.

Truth Be Told

Dizi dünyasına See, Morning Show ve Servant gibi işlerle tatmin edici bir giriş yapan Apple TV+ şimdi de gizem, suç, polisiye janrındaki kartını masaya sürdü. Henüz üç bölümü yayınlanan dizinin merkezinde gerçek cinayet vakalarıyla ilgili hazırladığı podcastlerle tanınan Poppy Parnell isimli karakterimiz var. Dizi daha önce Parnell’in hapse tıkılmasına yardımcı olduğu seri katil Warren Cave’in işlediği cinayetlerden birinin kendisine ait olmadığını itiraf etmesiyle başlıyor. Başrolde Octavia Spencer’ı izlediğimiz dizide Aaron Paul, Elizabeth Perkins gibi tanınmış isimler de boy gösteriyor.

The Valhalla Murders

“Cinayet olsun ama şöyle karda, kışta, kuzeyde olsun” diyorsanız, Nordic Noir aşeriyorsanız işler bundan daha kuzeye gidemez. İzlanda devlet televizyonu RUV ve Netflix ortak yapımı polisiye The Valhalla Murders kara kış polisiyesi sever herkesi tatmin edecek gibi duruyor. Tarihinin ilk seri katiliyle yüzleşmek zorunda kalan Reykjavík emniyeti, onlara yardım için görevlendirilen Danimarkalı bir dedektif, yavaş yavaş ortaya çıkan kirli geçmişler, keskin bir soğuk, bembeyaz karın üstünde kan damlaları ve giderek artan ölü sayısı… Baltasar Kormákur imzalı, başrollerinde Ólafur Darri Ólafsson’un yer aldığı İzlanda polisiyesi Trapped’i izlediyseniz zaten The Valhalla Murders için geri sayıma başlamışsınızdır bile. Yok izlemediyseniz, onu da mutlaka listenize ekleyin. The Valhalla Murders 26 Aralık’ta ekranlarda olacak.Y