“Kökler ve Filizler”, Mehmet Güreli ve Kalben’le devam ediyor

Babylon’un farklı dönemlerden benzer yaklaşımlar ve eğilimler benimsemiş müzisyen ve grupları, aynı gece aynı sahnede buluşturduğu “Kökler ve Filizler” serisinin dördüncü buluşması 20 Mart Çarşamba akşamı gerçekleşecek. İçten ve vurucu şarkılarıyla tanınan Mehmet Güreli ve Kalben, yeni “Kökler ve Filizler” buluşmasının kahramanları olacak.

Gülden Karaböcek ve Tuğçe Şenoğul, Sabahat Akkiraz ve Melike Şahin, Bulutsuzluk Özlemi ve Eskiz buluşmalarının ardından, dördüncü “Kökler ve Filizler” konserinde yeni nesil ve geçmiş arasında şarkı ve söz yazarlığı üzerinden bir bağ kuruluyor. “Kendine Has” konserleri kapsamında gerçekleşecek etkinliğin biletlerine buradan ulaşabilirsiniz.

mehmet gureli kalben babylon

Müzisyen ve şarkı yazarlığının yanı sıra ressam, yazar ve yönetmen olarak yaptığı üretimleriyle de sıklıkla karşımıza çıkan Mehmet Güreli, 1988’de Vapurlar/Blues albümüyle başladığı müzikal serüveninde şarkı yazarlığını yeni boyutlara taşıdı ve ilham verici işlere imza attı. Özellikle Ömer Hayyam’ın “Kimse Bilmez” şiirine yaptığı düzenlemeyle hafızalarda kendine sağlam bir yer edinen Güreli, bu şarkıyla olan hikâyesini şöyle anlatıyor:

“Bugüne kadar, müziğin yanı sıra resim, gazetecilik ve yönetmenlik alanında pek çok eser ortaya koydum ama hiçbiri “Kimse Bilmez” kadar popüler olmadı. 1998 yılında bir gecede sözlerini yeniden düzenledim. Şarkının toplam dinlenme oranının 25 milyona ulaştığını öğrendim. İnanır mısınız bu eserden sonra Ömer Hayyam’ın eserlerini yorumlamaya cesaret edemedim.”

2010’larda Türkiye’deki müzik sahnesinde güçlü bir akıma dönüşen modern ozanların en özel örneklerinden biri olan Kalben, gecede sahne alacak bir diğer isim. 14 yaşında ilk kez eline aldığı gitarıyla günlük hayattan hikâyeler, farklı duygu durumları ve ruh hallerini şarkılaştıran Kalben, folktan arabeske, klasik müzikten indie rock’a birçok farklı türden etkileniyor. İkinci albümü Sonsuza Kadar‘ı geçtiğimiz yıl yayınlayan Kalben, konserlerinde seyircileriyle hep birlikte söylediği şarkılarını Babylon sahnesinde seslendirecek ve duyguların, hislerin paylaşılabilir olduğunu şarkılarıyla hatırlatacak:

“Biz şu an konserlerde birlikte söyleyebileceğimiz şarkı sayısı fazlalaşsın istiyoruz. Çok çok daha fazla bizim şarkılarımız olsun, çok çok daha fazla paylaştığımız şey olsun. Hüznümüzü dans ederek atalım, birlikte üzülelim, birlikte mutlu olalım.”